Öğretmen Diyarı

Bilgisayar Bağımlılığı Epilepsiyi Tetikliyor

Uzmanlar epilepsi nöbetlerinden korunmanın en önemli iki anahtarı açıkladı. Bunlar ilaçları düzenli kullanmak ve atağa neden olan faktörlerden korunmak! Medical Park Antalya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ayşenur Durna epilepsiyle ilgili merak edilenleri Akşam Gazetesine anlattı.

 Epilepsi, beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin geçici olarak normal olmayan bir elektrokimyasal boşalmasıyla meydana gelen nörolojik bir bozukluktur. Beynin normalde çalışmasını ve iletimini sağlayan elektrik aktivitesinin kontrolsüz boşalımı sonucu ortaya çıkar. Ayrıca genetik geçişi olan bir hastalıktır. Epilepsisi olan bir kişide araya giren viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, uykusuzluk, yorgunluk, ilaçlarını düzensiz alma, nöbetleri tetikleyebilen bazı ilaçları doktor kontrolü olmaksızın kullanma, vücudun susuz kalması, stres, açlık, aşırı bilgisayar oyunu oynamak ve nöbetlerin ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Tedavinin Anahtarı Düzenli İlaç Kullanmak

Uzun süreli takip ve tedavi gerektiren bu hastalıkta ana kural, epilepsi ataklarının gelmesini önleyen ilaçların düzenli kullanılması ve atağa neden olan faktörlerden korunmaktır. Doğru ve etkin tedavi uygulandığı sürece nöbetlerin çoğu kontrol altına alınıyor.

Bu nedenle öncelikle epilepsinin tipi, nöbet sıklığı, tetikleyen faktörler saptanıyor ve tedavi buna göre düzenleniyor. Burada önemli olan doğru nöbet tipine doğru ilacın uygulanmasıdır.

Berda Özdiktaş, Akşam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol