Öğretmen Diyarı

Beyin pıhtısına iğneli çözüm!

Yapılan araştırmalara göre; beyindeki kan pıhtılarını çıkaracak robot iğne geliştiriliyor.

\"\"İğne, henüz ameliyathanede kullanılmadı ancak ameliyat simülasyonlarında beyindeki kan pıhtılarının %90‘ını çıkartabildiği saptandı. Bu yeni aygıt, çok sayıda hayat kurtarabilir
Bu, beynin jelatinle dolu bir kalıbı. Kırmızı kısım, kan pıhtısını temsil ediyor. Vanderbilt Üniversitesi’nden uzmanlar beyindeki kan pıhtılarını etraftaki dokulara zarar vermeden çıkarabilecek robot iğneyi denemek için jelatinden yararlanıyor. Bu robot ve ucuna takılı iğne işe yararsa birçok hastanın hayatını kurtarabilir.

Vanderbilt’ten mühendislik profesörü Robert Webster, projenin başarısıyla yakından ilgileniyor.

”Babamın beyninde birkaç yıl önce kan pıhtısı bulundu. Ancak o zaman işimize yarayacak hiçbir tedavi yoktu. Bu nedenle bu proje çok ilgimi çekiyor.”

Doktor Webster’ın babası sağlığına kavuşmuş, ancak aynı durumda olan hastaların %40’ı ne yazık ki yaşamını yitiriyor. Cerrah Kyle Weaver, doktorların, beyninde kan pıhtısı olanlar için yapabileceği çok şey olmadığını söylüyor.

”Kan pıhtıları, beynin anatomisi ve damarların durumu nedeniyle çoğu zaman beynin derinliklerinde bulunur. Bu durumda ameliyat, hastaya, kan pıhtısından çok daha fazla zarar verir.”

Robot, bilgisayarla kontrol edilen bir dizi ince ve esnek metal boruya sahip. Profesör Webster, öncelikle hastanın beyninin taranacağını, bilgisayarın bu bilgilerle cerrahlara pıhtıya giden bir yol çizeceğini söylüyor. Tüplerse beyin dokusunun içinde değil, etrafında dolanacak.

”Doktor ‘tamam’ düğmesine bastığında robot pıhtıyı çıkaracak. Doktorun çizdiği sınırların içindeki tüm pıhtıyı toplayacak, sınırların dışında kalan bölgelereyse kesinlikle dokunmayacak.”

Uzmanlar, robotun ucuna takılabilecek başka aygıtlar da tasarlamaya çalışıyor. Bunlardan biri, vakumlanmadan önce pıhtıyı parçalamaya yarayacak bir parça. Ameliyathanelerde kullanılmadan önce robotun testlerden ve onay sürecinden geçmesi gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol