Öğretmen Diyarı

Beyaz dişler için 5 süper besin

Hangi yiyecek ve içeceklerin dişlerinize sağlık ve güzellik kazandırdığını biliyor musunuz? Dişlerinizi sağlıklı ve güçlü hale getirmenin yanı sıra

Peynir
Peynir, içerdiği kalsiyumdan dolayı dişlerin güçlenmesini sağlar. Ayrıca muma benzer yapısıyla yiyecek parçalarını dişlerden süpürür.beyazlığını da korumasını sağlayan 5 süper besin...
 

Yeşil çay
Yeşil çay, içerdiği polifenol antioksidanlar ile diş taşları şeklinde beliren serbest radikallerle savaşır ve diş eti hastalıklarını önler. Çayınızı floridle güçlenmiş çeşme suyuyla demleyin. Yeşil çayı yemeklerden sonra için, çünkü içerdiği antioksidanlar aynı zamanda nefesinizin kötü kokmasını da engeller.
 
Mantar
D vitamini yönünden güçlü bir yiyecek olan mantar, dişleri güçlendiren kalsiyumun emilmesini sağlar. Uzmanlar, özellikle siyah mantarın aynı zamanda, dişlerin çürümesini engellediğini de belirtiyor.

Antep fıstığı
Antep fıstığının kalsiyumun emilimini artıran yüksek miktarda magnezyum içerdiği biliniyor. Antep fıstığı aynı zamanda diş eti iltihaplanmasını azaltan betakaroten içeriyor.

Yoğurt
Probiyotikler yararlı bakterilerdir. Sadece sindirim sistemi için değil, dişler için de yarar sağlar. Araştırmacılar, probiyotik yönünden zengin bir gıda olan yoğurdun diş eti hastalıklarına karşı koruma sağladığını, ağızdaki zararlı bakteri sayısını azalttığını belirtiyorlar. Ayrıca yoğurt, kalsiyum, protein ve fosfor kaynağı bir gıda olarak dişleri güçlendirmede birebir etkili bir gıda.

Diş düşmanı içecekler
Kahve, domates suyu diş düşmanı içeceklerin başında gelir. Bu içecekleri tükettikten sonra ağzınızı çalkalayın ya da dişlerinizi fırçalayın. Ayrıca kahvenizi sütle içmeyi tercih etmeniz diş beyazlığını korumanıza yardım eder.

pudra
Anahtar Kelimeler:
beyaz dişler süper besin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol