Öğretmen Diyarı

Bel fıtığı tedavisinde yanlışlar ve doğrular


Yanlış: Sert zeminde yatmak bel ağrılarını azaltır. Bel fıtığı olan kişilerin kesinlikle yerde ya da yatağın altına tahta koyarak yatmaları gerekir.
Doğru: Sert zeminde yatmak, sırt ve bel kaslarında tutulmaya neden olduğundan yarardan çok zarar verir. Tercihen yarı ortopedik kaliteli bir yaylı yatakta yatmak en uygun olanıdır.
Yanlış: Kesinlikle sırt üstü yatılmalıdır.
Doğru: Yatış şekli hastanın en rahat ettiği biçimde olmalıdır. Bel fıtığı olan kişiler genellikle bacaklarını karınlarına çekerek yattıklarında daha rahat ederler. Bunun nedeni pozisyondan dolayı omurların arası açılır ve bacak sinirlerine daha az baskı olur.Sırt üstü yatmak isteyen hastaların, yatarken bellerinin altına yastık koymaları ve bacaklarını yüksek bir yere uzatmaları daha uygundur.
Yanlış: Tuvalet gereksinimi dışında hiç kalkmadan 20-25 gün kesin yatak istirahati gerekmektedir.
Doğru: Tam tersine 2 günlük yatak istirahati yeterli olur. Hasta rahatlamaz ise bir sonraki tedavi aşamasına geçilmelidir. Uzun zaman yatakta yatmak hastada depresyona sebebiyet verebilir ve bunun tedavisi daha zor olur.
Yanlış: Yürümek ve merdiven çıkmaktan sakınmalı, daha ziyade oturmak gerekmektedir.
Doğru: Oturmak hastada bele yapılan yükü arttırmaktadır. 15-20 dakikadan fazla aynı pozisyonda oturmamalı sık aralıklarla pozisyon değiştirilmelidir.
Yanlış: Devamlı olarak korse takmak beli toparlar ve bele binen yükün azalmasını sağlar.
Doğru: Korse takmak, omurga kırıkları ve kaymaları haricinde zararlı olur. Sürekli korse kullanmak beldeki kasların zayıflamasına neden olur.
Yanlış: Bel çektirme sayesinde bel fıtığı geri gider ve hasta çok rahatlar.
Doğru: Bel çektirme uygulaması, yalnızca omurların arka uzantılarının eklemlerdeki kaymalarında yarar sağlayabilir. İleri düzeyde bel fıtığı rahatsızlığı bulunan kişilerde fıtığın kopmasına, hatta kişinin felç olma riskini arttırır.
Yanlış: Bardak çekme, masaj ve balık bağlama gibi alternatif tedaviler fıtığı geri iter.
Doğru: Bu tür alternatif uygulamalar yalnızca beldeki kan dolaşımını arttırmaktadır. Dolayısıyla beldeki kaslar gevşer ve hasta geçici bir süre rahatlama hisseder. Ancak bel fıtığı üzerinde olumlu herhangi bir etki yapmaz.

Yanlış: Fizik tedavinin yapıldığı yer önemlidir.
Doğru: Fizik tedavinin yapıldığı yer önemlidir. ancak bu yerin yakınlığı çok daha önemlidir. Fizik tedavisinden sonra hastanın üşütmeden ve yorulmadan eve dönmesi gerekmektedir.
Yanlış: Fizik tedavi sırasında ağrı meydana gelirse vazgeçilmelidir.
Doğru: Fizik tedavide özellikle ilk üç gün ağrı olması ve bu ağrıların artması normal bir durumdur. Tedaviye sabırla devam edilmelidir.
Yanlış: Fizik tedavinin etkileri birkaç ay sonra ancak belli olur.
Doğru: Yapılan tedavide ilk on seanstan sonra ağrılarda belirgin bir gerileme gözlenmiyorsa fizik tedaviye devam etmenin bir anlamı yoktur. Bir sonraki aşamaya geçilmesi gerekmektedir.
Yanlış: Çalışan kişilerin mesai saatlerinde fizik tedavi yaptırmaları mümkündür.
Doğru: Fizik tedavi sonrasında hastanın 30-45 dakika kadar uzanması ve dinlenmesi gerekmektedir. Normal yaşama ancak bundan sonra dönülebilir.
Yanlış: Bele iğne yapılarak bel fıtığı yok edilir.
Doğru: Bele iğne yapılması, ancak hastanın ağrılarını geçici olarak giderir. Kortizon iğnesinin pek çok yan etkilerini de unutmamak gerekir.
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatı çok riskli bir ameliyattır ve çoğu hastalar ya sakat kalır ya da kısıtlı bir hayat sürerler.
Doğru: Uzman bir beyin cerrahının mikrocerrahi ile yapacağı bel fıtığı ameliyatlarında sakat kalma ya da felç olma riski yoktur. Ameliyatın amacı hastanın daha rahat hareket kailiyeti elde edebilmesi için yapılmaktadır.
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatlarında hastalara kesinlikle narkoz verilmek zorundadır.
Doğru: Günümüzde epidural anestezi ile hasta uyutulmadan da ameliyat yapılmaktadır. Bu sayede ameliyat sonrası uyanamama, bulantı ve kusma gibi sorunlar yaşanmamaktadır.
Yanlış: Ameliyat sonrasında en az üç ay araç kullanılmamalı ve seyahat edilmemelidir.
Doğru: Ameliyattan sonra hastanın tatil seyahatine çıkması istenen bir durumdur. Hasta ameliyattan 1 gün sonra uçak ya da trenle, 2-3 gün sonra da otomobil ya da otobüsle seyahat edebilir.
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatından sonra cinsel güçte azalma olur. En az üç ay cinsel perhiz uygulanmalıdır.
Doğru: Aslında tam tersi bel fıtığının olması cinsel gücü azaltır. Ameliyatla alındıktan sonra azalan güç kazanılmaya başlar. Cinsel perhiz ise ameliyat sonrası sadece 10 gündür.
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatından sonra futbol, kayak, tenis ve yüzme gibi aktiviteler bir daha gerçekleştirilemez.
Doğru: Ameliyatı takip eden birinci haftanın sonunda havuz ve deniz tedavinin bir devamı olarak görülür ve yararlıdır. Yürüyüşler ve yüzme normal hayata dönüşü hızlandırmaktadır. Zıplamayı gerektiren sporlar iyileşme sürecini etkilediğinden iki ay kadar yasaklanır, sonrasında da önceden ısınmak şartıyla yapılabilir.
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatı yalnızca bel ağrısı belirtisi gösteren bel fıtıklarında yapılmalıdır.
Doğru: Bel fıtıklarının yaklaşık %90’ı ameliyat edilmeden iyileştirilebilmektedir. Bel ağrısı ya da uyuşma oluyor diye ameliyat yapılmaz.
Yanlış: Bel ve bacak ağrısı varsa ilk önce ortopedi, nöroloji ya da dahiliye doktoruna gitmek gerekmektedir.
Doğru: Bu tamamen hatalıdır ve ilk başvurulacak merci beyin cerrahisi uzmanı bir doktordur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol