Öğretmen Diyarı

Bel çevrenizdeki yağlanma kader değil

Yağlı şeyler yememekle vücudunuzda yağ oluşmasını engelleyemezsiniz. “Ben hiç yağlı yemiyorum. Yemeklerimi zeytinyağlı yapıyorum. Evimize margarin ve tereyağı hiç girmez. Fakat vücudum yağlanıyor” ifadeleri çok da doğru değil. Çünkü vücutta oluşan yağ ile tüketilen yağ farklı şeylerdir. Vücut yağı; yağ ve yağlı gıdaları tüketme dışında; örneğin, simit, börek gibi hamur işi besinler, meşrubatlar, bisküvi, cips, gofret, tatlı, hazır et suyu, salata soslu gibi daha sayabileceğimiz karbonhidrat ve proteinli gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda vücutta artar ve bel çevresinde depolanır. 

YEDİKÇE YEME İSTEĞİNİZ ARTAR

Özellikle insülin direnci gibi diyabet oluşum riski artmış kişilerde sıklıkla gördüğümüz abdominal yağlanma, sürekli açlık hissi duyan kişilerde sık görülüyor. Bu sorunu, glisemik indeksi düşük diyet uygulayarak ortadan kaldırır ve kilo kontrolü sağlarız. Özellikle insülin direnci sorunuyla gelen hastalar “Yedikçe yeme isteğim oluyor, yemek sonrasında hemen canım tatlı bir şeyler çekiyor, sık acıkıyorum, çok sık tatlı yiyorum” diyor. Çünkü insülin direncinde aldığımız tüm besinlerin içeriğinde bulunan karbonhidrat olan şeker kandan hücrelere taşınamıyor ve hücreler kendini sürekli aç hissedip beyne açlık sinyali gönderiyor. O açıdan diyet yeterli ve dengeli öğünlerle sık aralıklı ve kan şekerini hızlı düşürüp kişiyi hemen acıktırmayacak şekilde planlanmaktadır. 

BU GIDALAR BEL YAĞLANMASINI ARTIRIYOR

Pizza, hamburger gibi fast food yiyecekler, beyaz pirinç, makarna, gözleme, börek, reçel, bal, tatlılar, meyvelerden muz- incir- kavun- üzüm gibi kan şekerini hızlı yükselten gıdalar, bel çevresi başta olmak üzere yağlanmanızı artırır. Önemli olan sık aralıklarla yeterli miktarda tüketmeyi öğrenmektir. 

GÜNDE 10 BİN ADIM ATMALISINIZ

Bilimsel çalışmalar bir kişinin günde 8 -10 bin adım atması gerektiğini gösteriyor. Aslında bir adımsayar alarak öncelikle günlük nasıl bir harcamanız olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Unutmayın ki egzersiz yapmak vücutta genel yağlanmayı azaltan en önemli parametrelerden biridir. Karın çevresinde oluşan yağlardan lipoliz, mezoterapi ve liposuction benzeri yöntemlerle ancak geçici olarak kurtulabilirsiniz. Öncelikle fazla kilolarınızı vermelisiniz. 

akşam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol