Öğretmen Diyarı

Bayramda sağlıklı beslenmenin püf noktaları

Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Mine Özkazanç Akren “Kurban Bayramı’nda sağlıklı et tüketimi” hakkında açıklama yaptı. Akren açıklamasında, “Bayramlarda aşırı şeker ve tatlı tüketiminin yanı sıra Kurban Bayramı’nda et tüketimi de artmaktadır. Bu artış beraberinde yağ ve kolesterolde ani yükselişlere neden olabilir. Başta kalp damar hastalıkları olan kişiler ile diyabet, hipertansiyon, obezite ve mide rahatsızlıkları olan kişiler aşırı kırmızı et tüketiminden kaçınmalıdır” dedi.

Dyt. Mine Özkazanç Akren şu bilgileri verdi: “Yeni kesilmiş hayvan etlerinin sindirimi, dinlendirilmiş etlere göre daha zordur ve pişirildiği anda daha sert olabilmektedir. Bu nedenle kurban etleri en az bir gün buzdolabında beklettikten sonra pişirilmelidir. Etlerin pişirilmesinde daha sağlıklı olması açısından kızartma ve kavurma yöntemleri tercih edilmemeli, onun yerine haşlama, sote, fırın, ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Izgara veya mangal da pişirilecek etlerde et ile ateş arasında yeterli mesafe bırakılmalı ve etler direkt olarak ateşle temas etmemelidir. Mangal dumanının içinde yer alan zehirli maddelerin ete geçmesini engellemek için, etlerin ateşten en az 15 cm uzakta olmalıdır.”

Kurbanlık hayvanın sakatat kısımlarının tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Dyt. Mine Özkazanç Akren, “Sakatatlar yağ ve kolesterol bakımından oldukça zengindir. Kuyruk yağı ve iç yağ yüksek kolesterol içeriği nedeniyle kalp damar sağlığı için tehlikeli yağlardır. Bu yağları kullanmaktan kaçının. Et ve et ürünleri potansiyel riskli besinlerdir yani sıcaklığa oldukça duyarlıdır ve çok çabuk bozulabilirler. Bu nedenle soğuk koşullarda uygun şekilde saklamak gerekir” diye konuştu.

Eti pişirirken ilave yağ eklenmesine gerek olamadığını söyleyen Diyetisyen Özkazanç, “Etin içinde sizin göremediğiniz iç yağın olduğunu unutmayın ve et yemeklerine yağ ilave etmeyin sebzelerle servis edin. Bayramda et tüketiminiz arttığından beslenmenizdeki diğer doymuş yağ kaynaklarını bu dönem için çıkarabilirsiniz. Özellikle kalp-damar hastalığı olan kişiler bu dönemde yumurtayı beslenmelerinden çıkartabilirler ve tereyağı, süt, peynir tüketimlerinde sınırlandırmaya gidilebilir veya az yağlı ürünleri tercih edebilirler” şeklinde konuştu.

Mine Özkazanç Akren açıklamasını şöyle tamamladı: “Vücudumuz etin içindeki demiri kullanabilmek için C vitaminine ihtiyaç duyar. Bu nedenle et yemeklerinin yanında C vitaminince zengin salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri veya taze sıkılmış meyve sularını tercih edin. Tatlı ve çikolata tüketiminde sınırlandırmalara gidilmeli her ikram edilen tatlı yenmemelidir. Özellikle sütlü tatlılar ve meyve tatlıları tercih edilmelidir. Yemeklerden önce oda sıcaklığında su içmek sindirime yardımcı olacaktır. Günde toplam 2-2.5 lt su içilmelidir.” 

SAMSUN -İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim