Öğretmen Diyarı

Başınız ağrıyorsa bu belirtilere dikkat!

Yüksek ses, uykusuzluk, soğukta ya da sıcakta kalma, hava durumu ve kişinin aç durması gibi birçok nedenin geçici baş ağrısına neden olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Terzi, "Kişide daha önce yaşamadığı kadar şiddetli baş ağrısı bulguları varsa mutlaka beyin görüntülemeden yararlanmalıdır" dedi.

 

Kafa travması


Tıbbi kontrolde baş ağrısına neden olan tümör tespit edilebileceğini dile getiren Terzi, "Tümörün yerleşim yeri, sayısı, boyutları baş ağrısının varlığı ve özellikleriyle ilişkili olabilmektedir. Baş ağrısı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli klinik tablolardan biridir. Migrene benzer baş ağrısı, hayati tehlike beklenen bir tablo değildir ancak beyin tümörü, menenjit, kafa travması ve beyin damar hastalıklarında önemsenmeyen bir baş ağrısI veya hayati tehlikeye yol açabilmektedir" diye konuştu.

 

Her baş ağrısında ağrı kesici kullanmayın


Terzi, tanısı konulmayan küçük bir baş ağrısında dahi herhangi bir ağrı kesicinin çok fazla veya gereksiz yere kullanıldığını dile getirdi.


Her baş ağrısında ağrı kesicisi kullanılmaması gerektiğini aktaran Terzi, "Ana amaç, ağrının şiddetinin ve sıklık derecesinin azaltılmasıdır. Bu amaçla daha çok ağrı kesici özelliği olmayan tedaviler ve egzersizler belirli sürelerle yapılabilir. Yüksek ses, uykusuzluk, soğukta ya da sıcakta kalma ve hava durumu gibi nedenlere bağlı baş ağrılarında ilaç tedavisi önerilmemektedir. Öte yandan, klinik tablonun dışında tanı konulmadan kullanılan ağrı kesiciler baş ağrısının geçme süresini daha da uzatabilmektedir" ifadelerini kullandı. Hastanın tedavisi açısından baş ağrısı tanısının ve ağrının özelliklerinin belirlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Terzi, şunları kaydetti:"Hastaların baş ağrısı öyküsünün iyi alınması ve hekim tarafından yeterli süre dinlenmesi gereklidir. Ayrıntılı nörolojik muayenelerinin yapılması, baş ağrısı tanısında en önemli unsurdur. Hastalar tanı alıp uygun tedavileri planlandıktan sonra belirli aralıklarla kontrollere çağrılmaktadır. Baş ağrısı, tedavi sürecinde kontrollerin düzenli yapılması önem taşımaktadır. Hastalar tedavi sürecinde baş ağrısı şikayetlerini yaşayabilir. Böyle bir süreçte her baş ağrısında doktora başvurmak gerekmemektedir. Ayrıca kişide baş ağrısına bağlı güçsüzlük varsa mutlaka doktora başvurmalıdır."

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol