Öğretmen Diyarı

BAKLAVA YEMEDEN ÖNCE 1 SAAT KADAR DÜŞÜNÜN

Kurban Bayramı'na bir gün kaldı. Bayram nedeniyle akraba eş-dost ziyaretine gilecek ve muhtemelen binbir çeşit tatlılar ikram edilecek. Peki bir dilim baklava için kaç kilometre yürümeniz ya da hangi sporu yapmanız gerejtiğini öğrenseniz yeme konusunda bu kadar istekli olabilir misiniz? Yediğimiz tatlıların kiloya dönüşmemesi önerisinde bulunan uzmanlar, tatlılara saldırmanın ne kadar tehlikeli olacağı vurgusu yaptı. Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, Bayramlarda tatlılara saldırılmaması gerektiği konusunda özellikle şeker hastalarını uyardı. Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, Kurban Bayramı'nda insanların öncelikle sağlıklarını tehlikeye atmamaları uyarısında bulunarak, 'Önemli olan bu dönemde hızlı ve ani bir şekilde tatlı tüketimini artırmamaktır. Çünkü sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Her bayram ziyaretinde tatlı yediklerini düşünürsek, bayram şekerini düşünürsek rahatsızlıklar ortaya çıkabilir' şeklinde konuştu. 

2 dilim baklavanın 500 kalori olduğunu söyleyen Altın, tatlı tüketenleri spor yapması gerektiğini ifade etti. Altın, "2 dilim baklava kişilerin 1 saate yakın tempolu yürüyüş demektir. Düşünmek gerekiyor ne kadar tatlı tüketmeleri gerekiyor bayramda. 2 saatlik ev işi bir tek baklava yapıyor. 6-8 baklavayı hesap edersek bunun telafisi yoktur. Şeker hastaları hastalanacaktır. Sağlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Tükettiğiniz her bir porsiyon baklava için 500 kalori alırsınız. Bunu eritmek için de 1.5 saat hızlı tempolu yürüyüş, 1.5 saat hızlı yüzmek, 1 saat tempolu bisiklet çevirmek, 1 saat futbol oynamak, 2 saat tempolu ev temizliği, iyi bir tenis oyuncusuysanız 45 dakika tenis oynamak gerekiyor' dedi.

 

Beslenme Uzmanı Altın, baklavanın 3 yasak olarak adlandırılan, beyaz un, şeker ve yağı içinde barındırdığına dikkat çekerek, "Hepsi bomba etkisi yaratabiliyor. En azından kuru baklava tercih edilmesi gerekiyor. Biz kuru baklavayı tercih ediyoruz. Şeker hastaları kalp damar hastalığı olanlar, kilosu olan her kişi hasta potansiyeli taşır. Kilosu olan her kişi aslında hasta potansiyeli var, her aldığı kilo sağlığına zararlıdır. Kanserin bile sebeplerinden biri kilodur. Zayıfsa yesin, şeker hastası bile olsa yesin fakat kilosu varsa yemesin' diye konuştu.

 

Çeşitli tatlıların kalori değerleri

 

Baklava (100 g)........................................410

Tahin helva (100 g) ..................................528

Sütlaç (200 g)..........................................285

Muhallebi (200 g)......................................348

İrmik helvası (100 g)..................................304

Şekerpare (1 adet).................................... 145

Tulumba tatlısı (1 adet)...............................95

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol