Öğretmen Diyarı

Baharda görülen \'beşinci hastalık\' sıcak sevmiyor

İlkbahar aylarında artan ve daha çok  5-15 yaş çocuklarda görülen döküntülü ''Beşinci Hastalık''ta sıcak ortamlardan ve  güneşten uzak durulması önem taşıyor. 

 

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları eğitim ve  Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Eğitim Görevlisi Doç.  Dr. Gönül Tanır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Beşinci Hastalığın,  ''parvovirus B19' un neden olduğu hafif döküntülü hastalık olduğunu, hastalığa  ''eritema enfeksiyozum'' da dendiğini söyledi. 

 

Hastalığın en sık  5-15 yaş çocuklarda görüldüğüne işaret eden Tanır,  Beşinci Hastalığın daha çok ilkbahar ve kış aylarında görüldüğünü ifade etti.  Virüsle karşılaştıktan 4-14 gün sonra hastalığın ortaya çıktığını anlatan Tanır,  virüsle karşılaşanların yaklaşık 5'te birinde herhangi bir belirti gelişmediğini  belirtti. 

 

Beşinci hastalığın, ateş, burun akıntısı ve baş Ağrısıyla başladığını,  bu belirtilerin hafif ve belirsiz olduğundan ilk olarak döküntü ile fark edilebileceğini ifade eden Tanır, bu belirtilerden birkaç gün sonra yüzde "şamar  vurulmuş" görüntüsüne benzer kızarıklık ortaya çıktığını kaydetti. 

 

Tanır, ''Bazı kişilerde birkaç gün sonra göğüs, sırt, kalçalar veya  kollar ve bacaklarda ikinci bir döküntü gelişir. Döküntü, özellikle ayak  tabanındaki döküntü kaşıntılı olabilir. Döküntünün yoğunluğu artıp, azalarak ve  ortaya çıkıp kaybolarak 7-10 günde kaybolur, bazen birkaç hafta sürebilir.  Döküntü kaybolmaya başlayınca dantela görünümü alır'' şeklinde konuştu. 

 

Erişkinlerde, özellikle kadınlarda, el, ayak eklemleri veya dizlerde  ağrı ve şişlik olabileceğini belirten Tanır, bazı erişkinlerde döküntü olmadan bu  belirtilerin olabileceğini, eklem ağrısının 1-3 hafta sürebileceğini ve herhangi  bir uzun süreli sorun bırakmadan kaybolacağını ifade etti. 

 

Sıcak banyo ve güneş döküntüleri artırıyor 

Hastalığın, hapşırma, öksürükte tükürük, balgam, burun akıntısı gibi  solunum yolu salgılarıyla bulaşabileceğini anlatan Tanır, hastalığın döküntü  çıkmadan önceki "soğuk algınlığı" gibi görünen dönemde bulaşıcı olduğunu  belirtti. 

 

Diğer döküntülü hastalıklardan farklı olarak, Beşinci Hastalığın  döküntülü dönemde bulaşıcı olmadığından çocuk okula veya kreşe gidebileceğine  dikkati çeken Tanır, ancak gebelerin hastalığı bebeklerine geçirebileceğini,  gebeyken geçirilen 5. hastalığın bebek için riskli olduğunu belirtti. 

 

Hastalığın lösemi, diğer kanser hastaları, transplantasyon geçirenler,  bağışıklık eksikliği olanlar için de riskli olduğuna işaret eden Tanır,  Beşinci  hastalık geçirildikten sonra, genellikle kalıcı bağışıklık sağlandığını bildirdi. 

 

Sıcak banyo, güneş, ortamda ısı artışı ile döküntülerin artış  gösterebileceğini ifade eden  Tanır, serin ortamlarda döküntüleri azaldığını,  bu  nedenle hastanın sıcak ortamlardan uzak durması ve  serin suyla duş yapması  gerektiğini kaydetti. 

 

''Antibiyotik kullanımı gereksizdir'' 

Beşinci hastalığın bir aşısı olmadığını, antibiyotik kullanımının  gereksiz olduğunu, hastalığın kendiliğinden geçeceğini belirten  Tanır,  ancak  döküntü öncesi dönemde ateş olması durumunda hastaya  rahatlatıcı ilaçlar  verilebileceğini söyledi. 

 

Tanır, hastalığı önlemek ve korunmak için ''su ve sabunla sık el  yıkama, öksürürken ve hapşırırken ağız ve burnun kapatılması, gözlere, buruna ve  ağza dokunmamak, hasta kişilerden uzak durmak, hastayken evde kalmak'' gibi  önlemlerin alınması gerekli olduğunu kaydetti. 

 

Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol