Öğretmen Diyarı

Bahar yorgunluğu hangi belirtileri taşır

Bahar geldiği zaman insanda yorgunluk bitkinlik halsizlik,uykusuzluk belirtileri hangi hastalığın habercisi?Bahar yorgunluğu şekilde başlayıp sonradan bahar depresyonuna dönen ruh hali, şayet rehabilitasyon edilmezse ciddi meselelere yol açabiliyor.Bahar yorgunluğu, psikoloji alanında mevsimsel problemlerden biridir. İlkbahar ve sonbahar'ın ilk haftalarında genellikle belirtilerini göstermeye başlar. İş yaşamından aile yaşamına kadar insan hayatını her yönüyle etkileyen bir durumdur.

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, bahar sendromu şekilde da bilinen bahar yorgunluğunun ekseriyetle ciddiye alınmadığını belirterek bu vaziyetin kimi kişilerde depresyona kadar götürmüş olan sonuçlar doğurabildiğini söyledi.Bahar  yorgunluğu  hangi belirtileri taşır


UYUM ÇABASI KAYGI YARATABİLİYOR


Bahar yorgunluğu şekilde başlayıp sonradan bahar depresyonuna dönen ruh hali, şayet rehabilitasyon edilmezse ciddi meselelere yol açabiliyor uyarısında bulunan Öztekin, şu şekilde konuştu.


Bahar, tabii şekilde değişimi, yeni mevsime uyarlama sürecini gerektiriyor. Bahar canlanmanın, uyanışın sembolü. Bu yeni sürece ahenk gayreti insanda kaygı uyandırabiliyor Bünye kışın yorgunluğundan çıkma, sonrasında yeni bir harekete geçme ve yeni bir vaziyete alışmanın zorluğunu yaşıyor. 


Kış saatinden yaz saatine geçmek dahi insanları negatif etkileyebiliyor İnsanlar daha erken kalkmak mecburiyetinde ve bu biyoritm açısından önemli Ayrıca baharda güneşli, aydınlık saatlerin artması, dinlenme ve uyuma süreçlerini negatif etkileyebiliyor.


Bahar yorgunluğunun belirtilerini, bitkinlik, neşesizlik, uyuşukluk, yorgunluk, mafsal ağrıları, uykuya dalamamak, uyanamamak ve devamlı sorun hali şeklinde özetleyen Öztekin alınabilecek önlemlere ait şunları aktardı.


 


BAHAR YORGUNLUĞUNA TESLİM OLMAYIN


Özellikle kıştan bahara geçerken bolca vitamin almak gerekiyor Vücut bilhassa B ve C vitaminleri ile potasyuma gereksinim duyar.


Günde 3 litre su için.


Alkol kullanıyorsanız mümkündür olduğunca azaltın.


Bol bolca egzersiz yapın. Hareket edin, 30 - 45 dakikalık yürüyüşler yapın.


Güneşlenin.


Gelecek kaygısını yaşamak yerine sürprizlerin güzel bulunduğunu düşünün.


Erken kalkmak da bahar yorgunluğunu atmak açısından oldukça önemli.


Uyku saatine dikkat etmek gerekiyor. Yatmadan ilkin sıkıntılı mevzuları aklınızdan uzaklaştırın, hoşunuza giden mevzuları düşünün.


Kendinizi fena haberlere, uyuşukluğa teslim etmeyin.


Eğer tekrarlayıcı ve ilerleyici bir enerji kaybı ve bitkinlik problemi yaşıyorsanız, bu probleminin çözümü için tıbbi yardım isteyin.


Bahar yorgunluğu nedir?


 


Bahar yorgunluğu, psikoloji alanında mevsimsel problemlerden biridir. İlkbahar ve sonbahar'ın ilk haftalarında genellikle belirtilerini göstermeye başlar. İş yaşamından aile yaşamına kadar insan hayatını her yönüyle etkileyen bir durumdur. Enerji azlığı, halsizlik, vücutta kırıklık ve baş ağrıları gibi semptomlar iş performansının düşmesine ve kişinin hayat kalitesinin düşmesine sebep olabilir.


En sık görülen belirtileri; güçsüzlük, enerji azlığı, uykusuzluk, genel bir yorgunluk ve bitkinlik halidir.


Bahar yorgunluğundan kurtulabilmek için yapılması gereken en önemli şey spordur. Spor ile birlikte vücut aktivitesi artacak ve bu enerji azlığının ortadan kalkmasında etkili olacaktır. Spor olarak hızlı tempolu bir yürüyüş, sabahları yapılacak 15 dakikalık bir egzersiz yeterli olabilir. Spor ile birlikte vücudun vitamin ihtiyacının da karşılanması gerekiyor. Bunun için B ve C vitaminleri kullanılabilir. Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme programı da bundan kurtulmak veya yakalanmamak için etkili olacaktır. Günde tüketilen su miktarıda üç litre civarına çıkartılır ve uyku düzenine de dikkat edilirse bu durumun oluşması engellenebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol