Öğretmen Diyarı

Bağışıklığını Güçlendirmek İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Daha çok mevsim değişmelerinde raslanan, bir tür solunum yolu rahatsızlığı olan grip günlük yaşantımızı da menfi etkilemekte. Yüksek ateş, boğaz, baş ve eklem ağrısı, öksürük, halsizlik, üşüme hatta bazı kişilerde kusma ve ishalle beraber tespit edilmektedir.

Vücudumuzun virüsler ile savaşabilmesi için bağışıklık sisteminin kuvvetlenmnesi ve hususen belli gıdaların çokça tüketmelisi de gerekmekte.

Su Tüketimi: Havaların soğumasıyla su tüketimi de azalabilmekte ama vücudumuzun yaz kış suya gereksinimi vardır. Özellikle gripten etkilenmemek için günde 2,5 lt su için ve içerisine limon ve zencefil ekleyin.

Sarımsak Tüketin: Sarımsak içinde allicin adlı çok güçlü bir antioksidant bulunmakta ve vücudu serbest radikallerden muhafaza etmektedir. Sarımsak bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin de en ucuz yollarından biridir.

Yoğurt veya kefir yiyin: Birçok çalışma probiyotik gıdaların bağışıklık sistemimiz için yararlı olduğunu göstermektedir. Yoğurt ve kefir bağışıklık sistemini güçlendirerek bir çok hastalıktan koruyucu etkiye sahiptir.

Yeşil çay tüketin: Polifenollerden zengin olan çay özellikle yeşil çay güçlü bir antioksidanttır. Siyah çayda aynı etkiye sahiptir ama yeşil çay içeriği daha zengindir.

Narenciye tüketin: Vücudumuz tarafından üretilmeyen ve depolanmayan C vitaminini günlük olarak çeşitli besinlerden almalıyız. Özellikle turunçgillerde bol miktarda, taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bulunur.

Yeterli protein alın: Metabolizmamızın ve kas dokumuzun çalışması, dokuların onarımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacımız ölçüsünde günlük proteinden zengin besinler tüketmeliyiz.

Şekeri azaltın: Çalışmalar fazla tüketilen şekerin bağışıklık sistemini baskıladığını gösteriyor. Mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli besinleri azaltmalısınız. Bu hem gripten hem de fazla kilodan korunmada etkili olacaktır.

 


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim