Öğretmen Diyarı

ASTIM HASTALARI SPOR YAPACAKLARI MEKANI İYİ SEÇMELİ

Astım hastalarının spor yapacakları ortamı çok iyi seçmeleri gerektiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Faysal Baysal, bu kişilerin bazı noktalara dikkat ederek spor yapmalarının bir sakıncası olmadığını belirtti.

Dr. Baysal, yaptığı açıklamada, , “Aşırı soğuk ve kuru havada, egzoz gazının bol olduğu bir ortamda yapılan sporlarda şikayetler artabilir. Bunun yanı sıra tabanı halı ile kaplı, nemli ve havasız ortamlarda spor yapılması çok sağlıklı değildir” dedi.

Özellikle ev tozu alerjisi olan kişilerin bu ortamlarda alerjik şikayetlerinin şiddetlenebileceğini vurgulayan Dr. Mustafa Faysal Baysal, “ Yine polen alerjisi olan kişilerin polen sezonunda polenin yoğun olduğu sabah saatlerinde açık havada spor yapmamaları önerilir” diye konuştu.

Astımlı kişiler hangi spor dalını seçeceklerine dikkat etmeli

“Astımlı kişilerin hangi spor dalını seçeceklerine de dikkat etmeleri gerekir” diyen Baysal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hastalarımıza yüksek tempoda ve soğuk havada yapılan kayak, koşu, buz pateni, dağcılık gibi sporlar önerilir. Yüzme nemli ve ılık ortamda yapılırsa nefes almayı kolaylaştırıp, solunum kaslarının güçlenmesine yol açtığından özellikle önerilir. Astım hastası olan kişiler spor yapmadan önce muhakkak hafif egzersizlerle ısınma hareketlerinden sonra spora başlamalıdır.”
 

 

hurriyetaile.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol