Öğretmen Diyarı

ASİTLİ GIDALAR KABIZLIK, SAÇ DÖKÜLMESİ,KAS YORGUNLUĞUNA NEDEN OLABİLİYOR!
Normal beslenme süresinde, vücudumuza en alt seviyeden, en üst seviyeye kadar asidik yiyecek/içecekleri alıyoruz. Vücudumuz bu dengeyi kurabilmek adına kas ve kemiklerden; magnezyum, çinko, kalsiyum gibi alkali mineralleri kullanıyor. Aldığımız fazla asidi, dokularda depolamaya başlayabiliyor. Bu durum da; kabızlıktan, saç dökülmesine, cilt bozulmalarından kas yorgunluklarına kadar çeşitli şekillerde görülebiliyor.
İşte bu durumu çözmek için yapmanız gereken birkaç madde var.
  • Öncelikle nescafe, türk kahvesi ve diğer kahve türlerini sıklıkla tüketiyorsanız, bunu azaltmanız; mümkünse yerine bitki çayları kullanmanız gerekiyor.
  • Light içeceklerin (kola, gazoz vb.) tüketimini azaltmanız, su ile içecek ihtiyacınızı gidermeniz öneriliyor. Light içeceklerin fazlası diyette uzun süreli duraklamalara da sebep olabilir.
  • Günde 2 defa (sabah uyandığınız zaman ve akşam yatmadan önce) 1 bardak ılık suyun içine, 1 çay kaşığı sodyum bikarbonatı eritin ve için. (Eczanelerden İngiliz sodası ya da içme sodası olarak da temin edebilirsiniz)
  • Sebze+protein günlerinde, alkali olarak değeri iyi olan sebzeleri tüketmeye çalışın. (kabak, taze fasulye, marul, soğan, sarımsak, ıspanak, brokoli, maydanoz gibi.)
  • pH değeri %8 ve üstünde olan suları tüketin.
Eczanelerden pH ölçme çubukları alın ve idrarınızın pH değerini ölçün.
dukanamca.com dan alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol