Öğretmen Diyarı

ANESTEZİ HAFIZAYI GERİLETİYOR MU?

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre 1 yaşından önce genel anestezi yapılması, 
bebeklerin hafızasını olumsuz yönde etkileyebiliyor.
1 yaşından önce genel anestezi, bebeklerin hafızasını olumsuz yönde etkiliyor.

California Üniversitesi'nden bilim insanları, 1 yaşından önce genel anestezinin bebeğin hafızasının gerektiği gibi gelişmesini engelleyebileceğini belirtti.
Bilim adamları, 33 yavru fareye genel anestezi uyguladı ve hayvanların kokuları tanıyıp tanımadığını test etti. Bu farelerin hafızasının anestezi yapılmayanlardan daha zayıf olduğu ve kokuları hatırlamakta zorlandığı görüldü.
Daha sonra bilim adamları, 1 yaşından önce genel anestezi yapılan ve anestezi uygulanmayan 6-11 yaşındaki çocukların hafızasını değerlendirdi. Çocuklar IQ, bilişsel beceri ve davranış testlerine tabi tutuldu.
Bilim insanları, 1 yaşından önce anestezi uygulanan çocukların hafızasının diğerlerinden daha zayıf olduğunu ancak anestezinin zekaya ve davranışlara etkisinin bulunmadığını belirledi.
Araştırmaya imza atanlardan Greg Stratmann, genel anestezinin hafıza üzerindeki etkisi az olsa bile çocukların öğrenme becerisinin etkilendiğini vurguladı. Stratmann, sonuçların 1 yaşından önce genel anestezinin uygulanmasının gerekliliğine ilişkin soruları akla getirdiğini belirtti.
Bilim adamı, genel anestezinin hafızaya etkisinin giderilip giderilemeyeceği konusunda başka araştırmaların gerektiğini de ifade etti.
Araştırmanın sonuçları "Neuropsychopharmacology" dergisinde yayımlandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol