Öğretmen Diyarı

Ağrı kist habercisi

Uzmanlar uyarıyor: Aşırı ağrılı geçen adet dönemi kısırlık ve çikolata kisti habercisi!

\"\"Kısırlık sorunuyla karşı karşıya olan kadınların % 15’inde görülen çikolata kistleri, ağrılı âdet görme ve kronik kasık ağrısıyla ortaya çıkabilir.

Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Meltem Eğilmez Kalkavan,“Hastalığın diğer organlara da yayıldığı durumlarda çok ciddi sorunlan ortaya çıkabilir” dedi.

Çikolata Kisti nedir?

Rahmin iç katmanını oluşturan ve adet kanamasının gerçekleşmesini sağlayan endometrium, adet sonrası dönemde 3–5 mm kalınlığa sahiptir. Endometrium mensturasyon periyodu (adet döngüsü) sürecinde, salgılanan hormonlar vasıtasıyla kalınlaşır ve adet dönemi öncesi 9–15 mm kalınlığa sahip olur. Yumurtalıktan salınan yumurta sperm tarafından aşılanırsa 5–6 günlük süre zarfında embriyo rahme ulaşır ve büyüyüp gelişmesi için hazırlanmış olan rahme tutunarak gelişimine devam eder.

Yumurtanın sperm tarafından aşılanması gerçekleşmemiş ise kalınlaşmış olan rahim içi katman bir miktar kanla birlikte vajinadan vücudu terk eder.

Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber endometrium hücrelerinin rahim dışında herhangi bir bölgeye yerleşebilmesi (karın iç zarı üzerinde, rahim üzerinde, yumurtalıklar üzerinde) mümkün olmaktadır. Endometrium hücreleri rahim içinde gösterdikleri davranışı yerleştikleri bu bölgelerde de her ay tekrar ederler. Yani rahmin içinde yaptıkları gibi her ay kalınlaşır ve kanama ile dökülürler. Bu döküntüler bulundukları bölgenin etrafındaki dokuların arasında adezyonlara (yapışıklık) neden olurlar ki buna da endometriozis (çikolata kisti) adı verilir.

Belirtileri nelerdir?

Genel olarak endometriozis belirtileri:

- Adetlerin sancılı geçmesi

- İshal ve kabızlık durumu

- İdrarda kan görülmesi

- Cinsel ilişki sırasında ağrı

- Bacaklarda ağrı olması

- Karın ağrısı

- Bel ağrısı

- Sırt ağrısı

- Kasıklarda kronik ağrı

- Adet kanamasıyla birlikte görülen burun kanaması

- Vücudun çeşitli yerinde morluklar görülmesi

- Dışkıda kan görülmesi

- Kısırlık

- İdrar yaparken yanma durumu

Nasıl oluşur?

Endometriozis (çikolata kisti) hastalığının oluşumuna neden olarak genetik faktörlerin üzerinde daha fazla durulmaktadır. Çikolata kisti, üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır ve üreme çağındaki kadınlar arasındaki görülme sıklığı % 10’dur. Gebe kalamama sorunu yaşayan her 10 kadından 2-4’ünde (% 20-40) kısırlık sebebi endometriozis yani çikolata kistidir.

Şiddetli ağrı ile seyreden adet kanamaları, cinsel münasebet sonrasında ağrı ve kronik pelvik ya da bel ağrılarının ile belirti verdiği gibi hiçbir belirti göstermeden tesadüf eseri de saptanabilmektedir.

Kan testleri ve ultrasonografik değerlendirme ile saptanabilen endometriomanın tanısı kesin olarak, operasyonla çıkarılan kitlenin patalojik incelemesi sonucunda konulabilir. Özellikle jinekolojik (vajinal ultrason ya da transvajinal ultrason) ultrasondaki tipik görüntüsü ile kolayca tanınabilen endometriozis kistlerine konulan tanıların başarı oranı % 90’ın üzerindedir.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
ağrı kist habercisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol