Öğretmen Diyarı

Ağız ve diş sağlığı

Değerli arkadaşlar, daha genç yaşta üniversite öğrencilerinin bile çok ciddi ağız ve diş sağlığı problemleri olduğunu görüyor ve çok üzülüyorum. Ağız sağlığı önemli. Tüm hastalıkların kökeni bence ağız. Ağzımızı ne kadar mikroplardan korursak, sağlığımızda o kadar yerinde olur. Ne olur ofisinizde, çantanızda mutlaka ama mutlaka karanfil bulundurun ve ders çalışırken, facebookta gezinirken sakız çiğner gibi 3-4 karanfil tohumunu ağzınızın her bölgesinde dilinizin altında damaklarınızda bir süre bekleterek eriyinceye kadar gezdiriniz. Karanfilin o korkunç antibakteri etkisi sayesinde ağız problemleri, aft, diş çürüklüğü gibi pek çok problemleri bakterileri yok ederek sağlayacaksınız.
Ayrıca dişlerinizi fırçaladıktan sonra mutlaka bir ağız suyu ile gargara yapmanızı öneririm. Göreceksiniz, ne kadar fırçalarsanız yinede bir miktar plak dişlerinizin üzerinde kalacak, dişlerinizin arasında yine istemediğimiz kalıntılar olacaktır o yüzden mutlaka ağız suyu ile gargara yaparak bunları gidermelisiniz. Yalnız ağız sularının da en pahalısını almaya hiç gerek yok, en ucuzunu alın, ama bir aktardan alacağınız acı elma yağı (adaçayı yağı), karanfil yağı ve defne yağlarından (okalüptos da olabilir) 4-6 damla yağları yarım litrelik hazır ağız suyuna ilave edin, böylece sizin biraz daha güçlendirdiğiniz gargarayı kullanınız.
Değerli arkadaşlar aşağıdaki resimde internetten aldığım kendi ağız suyunuzu yapma ile ilgili bir tarif var. Ne diye dünyanın parasını vereceksiniz, kendi ağız suyunuzu da kullanabilirsiniz.
Ayrıca tüm Diş Hekimlerimizin “22 Kasım Diş Hekimleri Günü”nü en içten duygularımla kutlarım. Yukarıda yazdığım tavsiyelerim için mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririm. Hamile ile çocuklar içinde özel bir dikkatin şarttır. Sevgilerimle Prof.Dr. İbrahim USLU

Anahtar Kelimeler:
ağız diş sağlığı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim