Öğretmen Diyarı

Ağız Kokusunu Engellemenin 10 Yolu

  Günlük hayat içinde pek çoğumuzun başına gelen ağız kokusu son derece rahatsız eden bir sağlık sorundur. Bazen yenilen yiyeceklerden kaynaklanan bu sorun çoğu kez aslında altta yatan hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ağız kokusunu önlemek için tedbir almaya çalışmadan önce mutlaka ağız kokusunun nedeni araştırılmalıdır. Zaten altta yatan neden ortadan kaldırıldığı anda ağız kokusu da başka hiçbir şey yapmaya gerek kalmadan kendiliğinden geçecektir. 


Zaten ağız kokusundan kurtulanlar ile yapılan görüşmelerde bu gerçek çok net olarak ortaya çıkmaktadır.Ağız kokusundan kurtulmak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken ilk şey ağız kokusunun nedenini bulmaktır. Diş çürükleri en çok ağız kokusuna neden olan etkenler olarak görülmektedir. Yine bademcik iltihabı ve mide içerisinde yaşanan rahatsızlıklar da ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ancak ağız kokusu yenilen gıdalara ya da açlığa bağlı olarakta oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda ağız kokunu gidermek için alınabilecek bir dizi önlem bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en eski tedavi yöntemi kesinlikle karanfil çiğnemektir. Karanfilin faydaları arasında ilk sırada ağız kokusunu gidermek yer alırken ayrıca antiseptik özelliği de bulunması nedeni ile tüketilmesi hem ağız içerisinde oluşan kötü kokuları hem de bakterileri yok edecektir.


Yine ağız kokusu tedavisi için üretilen medikal ürünlerden de yararlanmanız mümkündür. Medikal ürünler denildiğinde akla ilk gelenler arasında yer alan ağız kokusu spreyleri ve ağız kokusu için gargara en çok tercih edilen iki ürün olarak öne çıkmaktadır. Bu ürünleri kullanarak ağız kokusunu yok etmek mümkün olduğu gibi aynı zamanda ağız kokusu için sakız çiğnemekte iyi bir etki oluşturacaktır. Son dönemde pek çok farklı marka tarafından üretilen naneli sakızlar son derece güçlü formülleri ile size yardımcı olacaktır. Özellikle de hızlı etki veren mentollü sakızlar bu alanda son derece etkilidir ve pek çoğunun etkileri klinik olarak yapılan testler ile de kanıtlanmış durumdadır. Eğer şikayetçi olduğunuz sorun uzun süreli ağız kokusu ise bunun nedenini araştırmadan ağız kokusunu gidermek için bu yöntemleri kullanmamanız ve önce kokunun oluşmasına sebep olan altta yatan nedeni belirlemeye çalışmanız sağlığınız açısından önemli bir zorunluluktur.

 

sagliklidiyetprogrami.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol