Öğretmen Diyarı

Açlıkla baş etmenin yolları

İş yerinizde, evde, sokakta sürekli acıkan birisi misiniz? Açlık krizleri sizi sürekli yokluyorsa belli disiplinler edinerek bu durumla başa çıkabilirsiniz.

 

Zamanlamayı ayarlayın

Eğer akşam yemeği zamanı gelmeden açlıktan kıvranıyorsanız ghrelin hormonu seviyenizi eğitmeye çalışın. İki gün boyunca öğle yemeğinizi 15 dakika geç yiyin, sonraki iki gün 15 dakika daha geciktirin. Saat 16.00’da açlıktan kıvranmadığınız zamanlamayı yakalayana kadar bunu devam ettirin. Yemek saatini yavaş yavaş değiştirmeniz ghrelin seviyeniz için iyi bir geçiş olacaktır.

 

Midenizi doldurun

Ghrelin seviyenizi kontrol altında tutmak için karbonhidrat ve proteinlerden oluşan bir yemek seçin.

 

20 dakika bekleyebilirsiniz

Yediğiniz yemeğin üst bağırsaklarınıza ulaşması 15–20 dakika sürer. Yemek buraya ulaştığı zaman tokluk hormonları salgılanmaya başlanır. Bu sayede tabağınızda kalan patates kızartmalarını ağzınıza götürmeden önce bir kez daha düşünürsünüz. Yemeğinizi yavaş yemenin ve tatlıya geçmeden önce 20 dakika beklemenin faydasını göreceksiniz.

 

Bilgisayardan uzak durun

Yarın büyük bir toplantınız var ve siz hala sunumunuz üzerinde çalışıyorsunuz. Yanınızda duran büyük boy cips paketini açmadan önce stres yüzünden mi yemek istediğinizi anlayın. Eğer gerçekten karnınız aç ise bilgisayar başından kalkın. O sırada stresin kaynağını geride bırakıp ne yediğinize odaklanın.

 

Karıştırın

“Her zaman aynı şeyi, aynı zamanda yemeyin” diyor Doktor Pelchat. Eğer belirli bir yiyeceği sürekli aynı zamanda ve ortamda yemeğe devam ederseniz bunu alışkanlık haline getirirsiniz. Dizi izlemeye başlarken dondurma mı yiyorsunuz? Bu sefer bir değişiklik yapın ve televizyonu açmadan önce veya dizi bittikten sonra yemeyi deneyin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim