Öğretmen Diyarı

Abur Cubur Tüketenleri Sevindirecek Haber!

Uzmanlar beyinde gelişen olumsuz etkilerin omega-3 yağ asitleriyle yeniden onarıldığını kaydetti.

 

Omega-3 yağ asidi ile beyindeki olumsuz etkilerin onarılması arasından bir alakalı olduğu belirtildi. Bilim insanları hamburger gibi yüksek yağlı ve zararlı yiyeceklerin kötü etkilerinden korunmak ya da tersine çevirmek için omega-3 deposu, balık yağını önerdi.

 

Çocuklara en çok verilen takviyelerden biri olan balık yağının bir faydası daha ortaya çıktı. 10 yıldan fazla süre yürütülen araştırmaya göre fast-food gibi yüksek yağlı yiyeceklerle beslenmenin, beyinde hücre doğumunu ve yeni sinir hücresi üretimini engellediği ortaya çıktı.

 

Liverpool Üniversitesi'nden araştırmacılar, omega-3 bakımından zengin olan balık yağının beyindeki beslenmeyi, öğrenmeyi ve hafızayı kontrol eden bölgeyi kontrol ederek negatif etkileri önlediği ortaya çıktı.

 

Araştırmacılar, balık yağının zararlar üzerinde direkt bir etkisi olmasa da yüksek yağlı diyetlerin yarattığı tahribatı tersine çevirebileceklerini belirtti. Dr. Lucy Pickavance ayrıca omega-3'ün kilo üzerindeki etkisine de dikkat çekerek, "Vücut ağırlığı birçok faktörden etkileniyor ve bunların en önemlisi aldığımız besinler. Abur cuburlardan haddinden fazla şeker ve doymuş yağ almak sadece kilo aldırmıyor aynı zamanda metabolizmayı ve zihinsel gelişimi de etkiliyor. Bu değişimler beyin yapılanmasında, yeni sinir hücresi üretilmesinde ve obeziteye bağlı sinir sistemi hastalıklarında gözlenebiliyor" dedi.

 

Omega-3'ü önerisinin bu etkiyi önlediği ya da tersine çevirdiği de uzmanlar tarafından belirtiliyor. Uzmanlar ayrıca Omega-3'ün kilo vermede bir etkisi olup olmadığını da araştırıyor. 

 

pembecafe.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol