Öğretmen Diyarı

7 şeyi yap, kalbin teklemesin!

7 şeyi yap, kalbin teklemesin!

Varılan son 2 nokta:

1- Sağlıklı beslen.
2- Hareketli yaşa.

Hayatımız boyunca kalp krizi geçirme riski % 1. Ancak yüksek kolesterol, tansiyon, sigara, ailede kalp hastalığı, hareket­sizlik, 40 yaş üstü olma gibi unsurlar riski %50’ye çıkarıyor.

İşte 7 tedbir:

1. Düzenli ve mutlu evlilik : Bekâ­rın konsantrasyonu dağınıktır. Sosyal açıdan toplum tarafından kabul gör­mediği için büyük stres altındadır. Bu stres de kalp krizi riskini tetikler.

2. Gülümseyin: Klinik olarak ağla­mak ve gülmek aynı şey. İkisi de duy­guların boşalması anlamına geliyor. Tebessüm keyif hormonlarını salgılar, stres hormonlarını bastırır. Bu sayede kalbe zararlı etkiler ortadan kalkar.

3. Üzüntü hastası olmayın: Kişilik yapısı üzülmeye meyilli kişiler elde olmadan çevrede gelişen olaylara, ya­şananlara çok hassas yaklaşırlar. Hep kederlenip olayları dert edinirler. Bu durum Doğu kültürlerinde çok yaygın, insanlar kendilerine acı çektirebiliyorlar. Günlük hayatta bunun dışına çıka­bilmek çok önemli. 250 gr. üzülmeniz gereken yerde 251 gr. üzülmeyin.

4. Sevgiyle yaklaşın: Sevgi fizyolo­jik açıdan vücutta faydalı hormonlar salgılanır. Bu hormonların kalp sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır, öncelikle insanı olumsuz çevreden ko­parıp mutlu ve neşeli biri yapar.

5. Hareket halinde olun: Masa ba­şındakilerin kalp hastalıklarına yaka­lanma riski çok yüksektir. Bunlar ön­celikle masa başından kalkmalılar. Masa başında hareketsiz 2 saat geçir­mek ciddî kalp krizi riski

oluşturur. Günlük 45 dakikalık yürüyüş çok önemli. Otururken yapılabilecek eg­zersizler ihmal edilmemeli: Boynunu­zu çevirin, bacaklarınızı karnınıza çe­kip uzatın, pedal hareketi yapın ve kollarınızı arkaya doğru açarak gerin.

6. Kaylûleyi (öğlen uykusu) ihmal etmeyin: Öğle saatlerinde ya da öğle sonrası 1 saatlik uyku gecenin 4 saati­ne takabül eder, son derece dinlendiri­cidir, vücuttaki stresi alır. Uyuduktan sonra kalan zamanı daha verimli de­ğerlendirmeyi sağlar. Öğle uykusu uyuyanların uyumayanlara göre kalp krizi geçirme riski yarıyarıya düşer. Çünkü uykuda bedenle birlikte ruh da dinlenir. Fizik olarak uykusuzluğa dayanalabilir ama ruh olarak dayanmak imkânsızdır. Ruh gerilimi vücutta za­rarlı hormonların salgılanmasına yol açar, bu da kalp krizi riskini tetikler.

7. İlaçkolik olmayın: En küçük bir ağrıyı, sağlık şikâyetini ilaçla çözen­lerden olmayın. Meselâ haplar kalp damarlarında pıhtılaşma meylini artı­rır. Bu pıhtının damarlar dışında akci­ğerler ve beyinde oluşma riski de çok yüksektir. Zaruret yoksa kimyasal ilaç kullanmayın, tabiî gıdalara yönelin.

Kaynak;genç beyin dergisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim