Öğretmen Diyarı

50’den fazla ‘ben’i olanlar dikkat etsin

Uzman uyarısı: Deri kanseri yaşı 20’lere düştü

Hemen hemen herkeste olan “ben”ler bazen görüldüğü kadar masum olmayabiliyor. Kızıl saçlı, açık tenli, çilli ve renkli gözlüler, ailesinde cilt kanseri olanlar, güneşte her zaman yanan ancak bronzlaşmayanlar, 50’den fazla beni olanlar, çok fazla güneş altında kalan denizciler, çiftçiler inşaat işçileri gibi meslek grupları, solaryum kullananların cilt kanserine yakalanma riski daha fazla. Dermatolog Prof. Dr. Nahide Onsun, “40 yaşından sonra deride meydana gelen her yeni oluşumu şüpheli olarak kabul etmek lazım ancak son yıllarda 20’li, 30’lu yaşlarda da çeşitli cilt kanserlerini görebilmekteyiz” diyor. Hangi benlerin tehlikeli olduğu aslında basit bir muayeneyle bile belli oluyor.


Ücretsiz tarama


Derneği 28 ilde ücretsiz ben taramalarına başladı. La Roche- Posay ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “Ben Tarama Günleri” projesiyle anlaşmalı 40 hastanede gönüllü dermatologlar tarafından ücretsiz muayene imkânı sunuluyor. Derneğin Başkanı Prof. Dr. Onsun’un liderlik ettiği uzmanlarının sorumluluğunda yapılacak taramalar bugün ve yarın da devam ediyor.


Prof. Dr. Onsun, benler üzerinde değişimlerin olabileceğini, bu oranın da yüzde 30’larda olduğunu söyledi. “O yüzden çocukluktan beri var olan bende değişimlere dikkat edilmeli, ayrıca yeni bir bene benzeyen leke çıktığında doktora başvurmalı” diyen Prof. Onsun, “Melanom deri kanserleri arasında en kötü huylu tümör ancak erken tanıyla tedavisi mümkün” dedi.


 


BEN’DEN SÖYLEMESİ


Risk grubunda olanlar için korunma yolları:


* Yaz mevsiminde saat 11-16.00 arasında güneşe maruz kalmayın. Güneş koruyucu ve özellikle şapka ile UV filtreli güneş gözlükleri kullanın.


* Çocuk yaşlarda geçirilen her güneş yanığı hayatın ileri evrelerinde deri kanseri riskini artırıyor.


* Çocukları kumsalda, denizde, havuzda mutlaka giysi ile koruyun ve fiziksel filtreli güneş koruyucuları kullanın. Kimyasal madde içerenleri kullanmayın.


* Güneş altında kesinlikle uykuya dalmayın. Akşama yanıkla karşılaşabilirsiniz.


* Solaryumlar da deri kanseri gelişiminde rol oynar. Yurtdışında yasaklanması konusunda önemli girişimler var.

 

cumhuriyet.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim