Öğretmen Diyarı

40 Yaşından Sonra Kesinlikle İçmeyin
 

Önlenebilir bir kanser olarak kabul edilen akciğer kanseri, kansere bağlı ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor. Hastalığın en büyük nedeni olarak sigara ve tütün kullanımı gösteriliyor. Akciğer kanseri, dünyada ve Türkiye’de özellikle erkekler arasında en yaygın olan ve en kritik kanser türü olarak göze çarpıyor. Ancak Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD) Başkanı Doç. Dr. Ufuk Yılmaz, kadınların akciğer kanserine yakalanmada daha hassas olduğunu söylüyor.

TAKD verilerine göre Türkiye’de 49 bin 264 akciğer kanserli hasta bulunuyor. Her yıl 30 bin yeni akciğer kanserine yakalanıyor. Bunun 27 binini erkekler, 3 binini ise kadınlar oluşturuyor. Her iki cinsiyette de, 50 yaşından itibaren başlayan görülme sıklığındaki artış 70’li yaşlarda zirve seviyesine ulaşıyor. Bu amaçla Türkiye’de akciğer kanserli hasta sayısını azaltmak amacıyla tütün kontrol programları, kanserojen maruziyetini azaltma gibi önlemler alınıyor. Akciğer kanserinin erken teşhisinde ise Sağlık Bakanlığı herhangi bir program yürütmüyor. Halen uygulanmakta olan ‘Ulusal Kanser Kontrol Programı’ meme, serviks ve kolorektal kanserlerin erkenden yakalanması için taramalar yapıyor.

TAKD Başkanı Doç. Dr. Ufuk Yılmaz, “Yılda bir tekrarlanan akciğer grafisi ya da balgam tahlilleri ölümleri azaltmada veya engellemede önemli role sahip. ABD’de akciğer kanseri tarama programlarının ölüm oranlarını yüzde 20 azalttığı kanıtlandı.” diye konuşuyor. Sağlık Bakanlığı’nın Kanser Kontrol Programı’na akciğer kanseri taramalarının da dahil edilerek ABD’dekine benzer bir şekilde erken tanı ve tedaviyle olumlu gelişmeler olacağını aktarıyor.

Kadınlar daha çok risk taşıyor

TAKD’nin yaptığı çalışmaya göre hiç sigara içmeyen kadınlar hiç sigara içmeyen erkeklere göre daha çok akciğer kanseri riskine sahipler. Kadınların akciğer kanserine daha hassas olduğunu ifade eden Yılmaz, “40 yaşına kadar sigara içen kadınlarda ölüm riski, hiç içmeyenlere göre yüzde 20 artmaktadır. 40 yaşına kadar sigara içen ve sonrasında da içmeye devam eden kadınlarda ise ölüm riski hiç içmeyenlere göre yüzde 300 artıyor.” diyor.

Zaman Gazetesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim