Öğretmen Diyarı

40 yaşından önce gelen bel ağrısına dikkat!

Türk Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İhsan Ertenli, herhangi bir sebebe bağlı olmadan 40 yaşından önce ortaya çıkan ve 3 aydan uzun süren bel ağrısı konusunda uyarıda bulundu. Bu ağrının inflamatuvar (iltihaplı) bel ağrısı olabileceğini bildiren Prof. Dr. Ertenli, "İnflamatuvar bel ağrısı aralarında ankilozan spondilit'in (AS) de bulunduğu önemli romatizmal hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Toplumun, Deprem Dede olarak bilinen Prof. Dr. Ahmet Işıkara ile tanıdığı AS, ülkemizde yaklaşık 200 bin kişiyi etkilemesine rağmen hastaların %40'ı hasta olduklarını ne yazık ki bilmiyor" dedi.

 

FITIKLA KARIŞTIRILIYOR

 

AS'nin en çok bel fıtığıyla karıştırıldığını söyleyen Prof. Dr. Ertenli, "Her 100 ankilozan spondilit hastasından 7'sinin öyküsünde bel fıtığı ameliyatına rastlanmaktadır. Ankilozan spondilit en çok bel fıtığıyla karıştırılıyor. Her 3 ankilozan spondilit hastasından birine başlangıçta bel fıtığı teşhisi konmaktadır" dedi. Fıtık ağrısı ile inflamatuvar bel ağrısının birbirinden farklı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ertenli, "AS'nin bel fıtığındaki ağrıdan en önemli farkı, ağrının istirahat halinde artması ve aktiviteyle azalmasıdır. Bu ağrı dinlenmekle geçmez. AS'de bel ağrısı dışında sırt, boyun ve kalçaların arka kısımlarında da ağrı hissedilebilir. Hastalığın son aşamasında bazı hastalarda toplum arasında 'kamburluk' olarak bilinen sırt ve boyun deformasyonu görülebilir" dedi. AS'nin erkekler arasında kadınlardan daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Ertenli, hastalığın genç yaşlarda ortaya çıktığını söyleyerek, "AS omurga, kuyruk sokumu kemiği ile leğen kemiğini birleştiren sakroiliyak eklemleri etkileyen bir romatizma hastalığıdır. En üretken çağda ortaya çıkan bu hastalık, sabahları yol açtığı tutukluk nedeniyle işe gitmeyi zorlaştırmakta, çalışma hayatına ara verilmesine dahi yol açabilmektedir. AS tedavisi için, çeşitli ilaçlar, egzersiz, fizik tedavi, doğru duruş alıştırmaları, ağrı kesici ve kas gevşetici amaçlı sıcak/soğuk uygulamaları ve şiddetli vakalarda cerrahi tedaviler uygulanmaktadır" dedi.

 

BU SORULARA CEVABINIZ "EVET"SE

 

1. Bel ağrınız 40 yaşından önce mi başladı?

 

2. Ağrınız, 3 aydan uzun süredir mi devam ediyor?

 

3. Aniden değil, ağrılarınızyavaş yavaş mı başladı?

 

4. Bel ağrınızdan dolayı sabahları yataktan kalkmak zorlaşıyor mu?

 

5. Ağrınız, hareket ettiğinizde azalıyor mu? Bu sorulardan bazılarına cevabınız "evet"se aralarında inflamatuvar bel ağrısını yaşıyor olabilirsiniz.

 

Ziyneti Kocabıyık

\"Türkiye\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim