Öğretmen Diyarı

20 günde 10 kilo verme diyeti

Bu 20 günde 10 kilo verme diyetimize düzenli uyulduğu zaman iyi sonuçlar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Kilo vermek için ilk yapmanız gereken kendinize doğru bir diyet listesi seçmek olacaktır.

Diyet yapmanın yanında düzenli olarak spor yapmayı da ihmal etmemeye özen göstermeliyiz ve asla pes etmemelisiniz deriz.

Sizlere öğün olarak vereceğimiz diyet listemiz aşağıdadır. Aynen uygulamalısınız.

Kahvaltı: 1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir , 1 dilim kepek ekmeği , 1 tatlı kaşığı bal veya reçel olabilir , 1 bardak şekersiz çay

Öğle: İlkönce bol yeşillikli salata , ızgara balık , tavuk et veya köfte azar olaraktan mesela 4-5 köfte gibi

Akşam: Kesinlikle hafif bir menü olmalıdır. Sebze yemekleri olarak 5-6 kaşık , mevsim salatası , mevsim meyveleri olarak yiyebilirsiniz , 1 dilim kepek ekmeği.

Ayrıca diyet yapmanın yanında düzenli olarak spor yapmayı da ihmal etmemeye özen gösterin.

Et yediğimde porsiyon kontrolüne dikkat ederim. Akdeniz ruhu ile beslenen kimse 450 gr.’lık bir biftek yemeyi düşünmez. Düşüncesi bile komiktir! Sadece et pahalı olduğundan değil, aynı zamanda çok fazla doyurucu ve hazmı zor olduğu için. Et yemek konusunda tatmin olmak için büyük porsiyonlara ihtiyacınız yoktur. Ben, tahılların ve sebzelerin yanında denge amacıyla 115 gr. civarında et yerim. Ben halen etin her zaman atıştırılacak bir besin değil, özel zamanlarda tercih edilecek, özel bir zevk olduğunu düşünürüm. Ve bana göre asla beslenmemizin ana kaynağı olmamalıdır.

Asırlar önce Akdeniz’de kadınlar ve ailelerinin her gün et yemek gibi bir imkânları yoktu. îyi ki de olmamış. 1950′lerdeki Akdeniz beslenme biçimini inceleyen beslenme uzmanları fazla miktarda sebze ile beslenmenin uzun yaşam ve düşük hastalık oranı üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Hamburger ve fileminyon satın alabilecek paramızın olması onları, fiziksel olarak sürekli tüketecek imkânımızın da olduğu anlamına gelmiyor. Ben de çok fazla miktarda et yemeyi sevmiyorum. Et yemekleri kesinlikle benim tek aşkım diyebileceğim türde yemekler değil.

Burada en önemli konu ölçülü olmayı bilmektir. Ben bir zevk insanıyım. Yemek bizi doyurmalı, heyecanlandırmalı, mutlu etmeli ve yaşamla doğal bir uyum içine girmemizi sağlamalıdır. Ancak bütün bunları elde edebilmemizin yolu yediğimiz besinlerin dengeli olmasında yatar. Zengin hayvansal gıdalar, yememiz gereken ve çeşitlilik sergileyen besinlerin sadece bir bölümüdür.

Anahtar Kelimeler:
günde kilo verme diyeti

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim