Öğretmen Diyarı

10 Adımda sağlık!
 


MUTLAKA D ViTAMiNi ALIN
Yeterli kalsiyum ve D vitamini almak kemiklerdeki stres yükünü yüzde 20 oranında azaltabilir. Aktif bir kadın, sağlıklı kemikler için günde 1.000 IU D vitamini ve 2.000 miligram kalsiyuma ihtiyaç duyar. Beslenme düzeninizi gözden geçirin, hekiminize desteğe ihtiyacınız olup olamadığını danışın.


TRAPEZLERi ESNETiN
Omuzlar, boyun ve sırtınızın üst kısmında bulunan trapez kasını esnetmek kronik boyun ağrılarını yüzde 80 oranında azaltabilir.


KAFA DERiNiZ NASIL?
Başta bulunan melonomlar vücudun diğer yerlerinde bulunanlardan daha tehlikelidir. Çünkü saçların arasına saklanırlar. Kötü huylu benler ve diğer cilt anormallikleri için de aynı şey geçerlidir, genellikle çok geç fark edilirler. Bu yüzden doktorunuzdan kafa derinizi de kontrol etmesini isteyin.


YA KAN BASINCINIZ?
Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, boynunuzdaki gerilimin vücudunuzun kan basıncını nasıl düzenlediği üzerinde etkili olabileceğini gösteriyor. Ofiste masa başında otururken, sırtınızı sandalyeyle yaslayın, dizleriniz kalçanızdan hafifçe yukarıda olsun. Sandalyeyi masaya yakın tutmayı unutmayın. Bir de gerildikçe kastığınız omuzlarınızı gevşetin, rahatlayın.


SEBZE - MEYVELER
Vitaminler sizi sadece hastalıklara karşı güçlü kılmaz, aynı zamanda güzelleştirebilir de. C vitamini ve Linoleic asit (birçok sebzede bulunan yağ asidi) yönünden zengin bir diyet kırışıklıklarınızı azaltabilir, cilt kuruluğu ve incelmesini hafifletebilir.


ŞiŞMANLIKTAN KURTULUN
Düzenli olarak bakliyat tüketenlerin, diğer kişilere göre ortalama 3 kilogram daha hafif oldukları ortaya çıkmış. Araştırmacılar bunun nedenini, bakliyat yiyenlerin daha fazla diyet lifi almasına karşın daha az yağ, özellikle de daha az doymuş yağ almalarına bağlıyor. Çorbalara, salatalara bir avuç nohut, fasulye, mercimek atarak daha fazla lif ve protein almayı garantileyebilirsiniz.


GENETiK MiRASINIZ?
Anne ve babanızdan, yakınlarınızdan sağlıklarıyla ilgili bilgileri alın. Hangi hastalıkları geçirdiler, kronik rahatsızlıkları var mı? Belki de bir gün doktorunuzun daha hızlı tanı koymasını sağlayacak bu bilgileri bir kenara not edin.


iDRARINIZI TUTMAYIN!
İdrar tutmanın mesaneye verdiği zararların yanında bir de kalbe verdiği zarar var. Journal of the American College of Cardiology'de yayınlanan araştırmaya göre, fazlasıyla dolu bir mesaneyle dolaşmak kalp üzerinde strese yol açarak, risk altında olanların kalp krizine yakalanma olasılığını artırabiliyor. Bu yüzden zamanı gelince ertelemeyin, hemen tuvaletin yolunu tutun.


SiViLCELERE SAVAŞ AÇIN
Büyük, küçük hepimizin başına gelen bazen de bir türlü kurtulamadığımız sorun; Sivilceler... Sivilce bir yağ bezi ünitesi hastalığı olduğu için yağlı ciltlerde, yağlanma olan bölgelerde görülüyor. Cilt temizliği, ciltteki yağın uzaklaştırılmasını sağladığı için faydalıdır. Sivilcelerinizi yok etmek için içerisinde kükürtle birlikte zeytinyağı bulunan sabun kullanın.


AÇ KALMAYIN
Hızla kilo verdiren, vücudunuzu besinsiz bırakan açlık diyetlerini yapmaktan vazgeçin. Bunlar metabolizmanıza verdiği yıkımın yanı sıra saç sağlığınıza da kötü etki ediyor. Saç dokusu vücudunuzun en hızlı büyüyen dokularından biri. Vücut yeterli besin almadığında ilk zarar gören de onlar. Çünkü böyle bir durumda vücudunuz otomatik olarak hayati organlarınızı daha çok besliyor.
8sutun

Anahtar Kelimeler:
adımda sağlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim