Öğretmen Diyarı

Zordur Türkiye'de öğretmen olabilmekÖyle bir sınav vardır ki sonunda, 4-5 sene okuduğunuz koymaz size, kolay gelir. En yakın arkadaşlarınızla, hayatınızın en büyük yarışına girersiniz. Arkadaşınızın sizden yüksek puan alması, sizin hayatınıza bir tutam zorluk daha serpecektir. Bunu bilirsiniz, ama yine de dua edersiniz atanabilmeleri için.

KPSS zor
dur dedik ama, ipuçlarından faydalanırsanız kolaydır. Mesela gidersiniz sizi seven büyüklerinize, MOD-MEDYAN öğretirler size… Kalem oynatmadan, tam puan alırsınız. Kazandığınız her kuruşun haram olacağını göze alırsanız tabi.

Seçim malzemesi olursunuz. Seçimden önce 80.000′inizi atarlar, seçimden sonra 10.000′inizi. Dalga geçilir sizinle. Kendilerini OY’lamak için, hayatınızla OY’narlar. Atanamadan kanser olur ölürsünüz. Ülkenin ücra köşelerinde, kıdemli abi ve ablalarınızın beğenmeyip kaçtığı, virane kasabalara gidersiniz. Depremde ölürsünüz. Manyağın teki sınıf basar manitası için, sizi vurur, ölürsünüz. 

Herkes Hrant Dink olur ama, kimse Metin Lokumcu olmaz. 

Milletvekili amcalarınız meclise gitmeden maaş alır da, siz PKK’nın kaçırdığı günler için para alamazsınız. Keserler ücretinizi. 

Okulun kapalı olduğu zamanlarda, tatil yaparsınız da, ona göz dikerler. Bilmezler ama, sizin mesai saati dışında da çalıştığınızı. Ders plânı gökten iner sanarlar. Sınavları evinizdeki optik okuyucuya okuttuğunuzu düşünürler.

Her üniversiteye bölümünüzü açarlar, sonra dersinizi kaldırırlar. 

Broadway’a neden öğretmen arabası derler bilir misiniz? Çünkü zamanın en ucuz arabası ne ise ona binersiniz en fazla. Eğer ilk 10 senenizde ev alırsanız, hakkınızda dedikodular çıkar, öğretmen maaşıyla nasıl oluyor bu iş diye. Haklıdırlar… Yetmez ki öğretmen maaşı. Simit sattığınızı saklarsınız, taksicilik yaptığınızı falan. Görevden atılma korkusuyla yaşarsınız.

Lâfa geldiğinde cümle hazır… “Öğretmenlik kutsaldır.” Dünya’daki en zor işi yaparsınız. İnsan eğitirsiniz. Ama birçok kişi size o kutsallığın gerektirdiği saygıyı göstermez. Ülkenin siyasetçisinde de, iş insanında da emeğiniz vardır. Ama hiç önemi yoktur.

Kızı ne mühendisler, ne doktorlar ister, öğretmenler isteyemez. 

Başöğretmeninizi savunmak ülkede üstü kapalı suçtur. Makama itaat etmediniz mi? Haritayı koyarlar önünüze, sağ alt köşeye bir göz attırırlar.

İngilizce bilen kuma getirirler size. Sanki ülkenin yabancı dil öğretmeni bitmiş gibi.

Araştıma yaparlar, %78′inizin borcu vardır. %79′unuz Dünya’ya yeniden gelsem yine öğretmen olurdum der. Aşk gelip geçicidir diyenler, öğretmenlerin meslek aşkını görmemiş demektir. Zorluklar sizi yıldırmaz.

Bugün 24 Kasım… Bugün, devlet erkânı caf caflı cümlelerle kutlamalarını iletecek size. Çocuğu düşük not almasın diye, anneler para toplayıp size güzel hediyeler alacak. Yalancıktan. Ama şunu bilmeyecekler:

O ufacık yüzlerden gelen tatlı bir tebessüm ve ağızdan çıkacak şu cümledir size en büyük hediye: “ÖĞRETMENİM, ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…”

Serhat KÖRÜK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim