Öğretmen Diyarı

Yeni haftada havalar nasıl olacak?

Yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinde görülecek yağışların, Antalya çevrelerinde sabah saatlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; kuzeybatı kesimlerde 1 ila 3 derece azalacağı, doğu bölgelerde 1 ila 3 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Marmara'da kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; İç Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Antalya çevrelerinde sabah saatlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ LODOS ve BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI: Rüzgarın; İç Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA ve DON OLAYI UYARISI: Ülkemizin iç kesimlerinde buzlanma ve don, doğu bölgelerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışı sonucu oluşan yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Balıkesir ve Tekirdağ çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, sabah saatlerinde Tekirdağ çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

EGE: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerine kadar iç kesimlerinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin batısı ile Mersin çevrelerinin yağışlı olacağı bekleniyor. Toroslarda kar, diğer yerlerde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların sabah saatlerinde Antalya il genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bölgenin kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur şeklinde olması beklenmektedir. Sabah ve gece saatlerinde doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (30-50km/s) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bölgenin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu; bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (30-50km/s) esmesi bekleniyor. İç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde sis ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve yer yer çok bulutlu; Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışlarının oluşturduğu kar örtüsü nedeniyle çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölgenin doğusunda yer yer sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölgenin doğusunda yer yer sis bekleniyor.


Haber7


Anahtar Kelimeler:
yeni haftada havalar olacak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim