Öğretmen Diyarı

Yemek yedikten sakın bunu yapmayın

Konya Ereğli'de oturan Mehmet Erbay, geçen pazartesi günü yemek yedikten sonra dişini temizlemek için kürdan bulamayınca 3.5 santimetre uzunluğundaki iğneyi kullandı. Bu sırada hıçkırınca, kürdan yerine kullandığı iğneyi yuttu.

Ereğli Devlet Hastanesi'ne giden Erbay'ın yapılan tetkiklerinde iğnenin onikiparmak bağırsağına saplandığı tespit edildi. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Konya'ya özel bir hastaneye sevk edilen Erbay'a, doktorlar, iğnenin ameliyatla çıkabileceğini belirtti. Ameliyat olmayı kabul etmeyen Erbay, evine döndü. Geçen cuma günü ağrıları artan Erbay, özel bir hastaneye müracaat etti.

Erbay'ın onikiparmak bağırsağına saplanan iğne Genel Cerrahi uzmanı Opr. Dr. Bülent Erenoğlu, tarafından endoskopi yöntemiyle çıkartıldı.

Opr. Dr. Bülent Erenoğlu da yapılan tetkiklerde iğnenin onikiparmak bağırsağında enlemesine uzandığını ve her iki ucunun da bağırsağın duvarına saplandığını tespit ettiklerini kaydetti. Müdahale edilmeseydi iğnenin sağa ya da sola kayarak hayati damarlara ve safra yolunda yaralanmaya neden olabileceğine dikkat çeken Opr. Dr. Erenoğlu,

"İğne kanın içinde gezdiği zaman öksürmekle, ıkınmakla kanın içindeki ana damarları yaralayabilir ve ne zaman ne yapacağı belli olmayacak bir pozisyona getirebilirdi. İğneyi ameliyatsız bir şekilde endoskopi yöntemiyle çıkardık" dedi.

ajans kamu


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim