Öğretmen Diyarı

Yaz yolculukları felç riskini artırıyor

Sıcak havalarda araçla yolculuk yapmak işkenceye dönüşebiliyor. Çare bazen klimayı bazen de camları açmakta bulunuyor ancak her iki durum da yüz felcine davetiye çıkarabiliyor.

Klima veya açık camla seyahat sonucu oluşan yüz felçleri genelde kendiliğinden iyileşebiliyor. Ancak 6 ay içerisinde iyileşme olmazsa kalıcı yüz felci tehlikesi doğabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Akın Banaz, yüz felcinin gözleri de etkilediğini belirterek, “Dış görünümde, çiğnemede sorunlar oluşturan yüz felci, göz kapanmasını da olumsuz etkileyerek göz sağlığını tehlikeye düşürebilir" dedi.

Yüz felçleri ameliyatlara bağlı olarak da oluşabiliyor. Özellikle KBB ve beyin ameliyatları sonrasında yüz felci görülebiliyor. Nedeni bilinmeyen vakalar, idiopatik yüz felçleri olarak adlandırılıyor. Islak yüzle soğuğa ya da rüzgâra maruz kalma, sıcak havalarda arabanın klimasını yüze doğru tutarak uzun süre çalıştırma, soğuk veya kavurucu sıcaklarda arabanın camlarını açarak yol alma gibi nedenler idiopatik yüz felcinin nedenleri arasında yer alıyor.

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim