Öğretmen Diyarı

Yaz sebzelerinin faydası renginde gizli

Patlıcandaki mor, yaban mersinindeki mavi pigment, ahududu ve karpuzdaki kırmızı pigmentler, biberdeki sarı pigment, bunların hepsi sadece bitkiyi çevredeki zararlı etmenlerden uzaklaştırır. Bezelye, kabak, enginar da çok güçlü ve insan sağlığına çok yararlı besin öğeleriyle donatılmıştır.

Faydası renginde: PATLICAN

Patlıcanın kabuğundaki o zengin mor pigment hücrelerimiz ve DNA'larımızı koruyan güçlü fitokimyasallar içerir.Nasunin adlı madde bu koyu mor pigmentten ayrıdır. Bir tür antosiyaninn olan nasunin güçlü bir antioksidandır. Yapılan incelemeler nasuninin, hücre ve DNA 'nıza ciddi zarar verebilecek, kısmen yaşlanmanın sebebi olan serbest radikal ve molekülleri tam manasıyla etkisiz hale getirdiğini göstermektedir. Buna ek olarak nasunin bizi lipid preoksidasyona karşı da korur. Diğer bir deyişle insan vücudundakiler de dahil olamk üzere (LDL kolesterolü gibi )yağların bozulmalarını engellemeye yardımcı olur. Beyin özellikle oksidatif zarara karşı savunmasızdır ve yapılan incelemeler antosiyaninlerin genelde hayvan beyin hücrelerini inanılmaz boyutlarda koruduğunu göstermiştir.

Lif kaynağıdır, doyurucudur

Patlıcan besin açısından kesinlikle yıldız değildir ancak sadece 35 kaloriye mal olabilecek bir kasesinde 2,5 gr. lif içeren iyi bir sebzedir. Ayrıca doyurucudur. Hazırladığınız salatalar közlenmiş patlıcan katarak salatanıza 18,5 gr lif ve 1.260 mg potasyum eklemiş olursunuz ki içeriğindeki niasin, folat, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve fitesterollerden alacağınız fayda da cabası.

Biliyor muydunuz ?

Patlıcan bir sebze olarak düşünülür ancak botanik açıdan aslında çilek türü bir meyvedir.

A ve K vitamini deposu: BEZELYE

Bezelye aslen Batı Asya'dan gelme bir bakliyattır. İsviçre'de, antik yerleşim bölgelerinin yakınlarında bezelye izlerine rastlanmıştır ki bu izler bu sebzenin büyük olasılıkla 5.000 yıldan daha önce, bronz çağında yenildiğinin ispatıdır. Bezelye Yunanistan'dan Hindistan'a kadar seyahat ederek yedinci yüzyılda Çine varmış, orada "ho tou" ya da "yabancı bakliyat" adını almıştır. Bezelye yetiştirilmesi kolay, pahalı olmayan, sağlıklı bir protein kaynağı olduğundan, Ortaçağ boyunca Avrupa'da popüler olmuştur. Bahçede yetiştirilen bezelyelerin büyük olasılıkla binden fazla türü vardır, en sık rastlanılan ise özellikle bu mevsimde aldığımız taze bezelye ya da süpermarkette dondurulmuş halde bulduğumuz bezelyedir.  

Kemik sağlığını korur

Bezelyenin, bakliyat ya da sebzeler arasında şeker içeriği biraz daha yüksektir, ancak bu durum bezelyede bulunan 5,5gr'lık lifle (posa) dengelenmektedir. Bezelyede günlük A vitamini ihtiyacının yüzde kırk ikisi ve 5 gr. sebze proteini de mevcuttur. Ayrıca düşük kalorilidir (100 gr'ı 78 kalori). 100 gr. bezelye günlük K vitamini ihtiyacının yüzde otuzunu içerir. K vitamini; kalsiyumun kemikte olması gereken yere gitmesine yardımcı olan önemli bir vitamindir, dolayısıyla bu özelliği kemik sağlığı için beslenme programında önemli bir yer tutmasına sebep olmaktadır.

Şişmanlatmaz

Çok değerli bir sebze olan bezelyenin, yıllarca diyet mönülerinde kaybetmiş olduğu itibarın tekrar yerine konulması gerektiğini düşünüyor ve de savunuyorum. Her halükarda ciddi karbonhidrat yüklü yiyecekler karşısında, bezelyeyle ilgili tartışmaya girmek bir bardak suda fırtına koparmak gibi bir şeydir. Bezelye yüksek lif içerikli, düşük kalorili, besinsel açıdan oldukça zengin bir sebzedir. Düşük karbonhidratlı beslenme tarzının yanı sıra,diğer beslenme şekillerinde de bu sebzeden faydalanabilirsiniz. Dolayısıyla; hiç kimse bezelye ve havuç yiyerek şişmanlamaz. Tabii günde kilolarca yemediğiniz sürece.

Kurutulmuş tansiyonu düşürmeye yardımcıdır

Kurutulmuş bezelye şeklini taze ya da dondurulmuş bezelye kadar iyi koruyamaz ve tadı da daha taze olanlara kıyasla biraz daha yavandır. En iyi kullanım alanları püre, çorba ve biraz daha yoğun olması gereken yemeklerdir. Kurutulmuş bezelye, yüksek lif içeriğinin yanında, diğer sağlığa yararlı besin maddelerini de içermektedir. İyi bir potasyum kaynağıdır ve potasyum kan damarı plaklarının büyümesi ve gelişimini azaltabilir ve yüksek tansiyonu düşürmeye de yardımcı olur. Tazesinin mevsimi olmadığı dönemlerde rahatlıkla kurutulmuş bezelye tüketebilirsiniz.

Kalbe yararlı bir besin: KABAK

Çoğu sebze gibi yaz kabağı da kalp sağlığı açısından önemli bir mineral olan potasyum yönünden zengindir. Bir kase pişmiş yaz kabağı size sıradan bir potasyum takviyesinin üç katından daha fazla potasyum sağlar. Ayrıca kayda değer miktarda A vitamini, beta karoten ve daha da önemlisi maküla dejenerasyonuna ve diğer görme sorunlarına karşı gözleri koruma becerilerinden dolayı ciddi araştırmalara konu olan 4.000 mcg 'den daha fazla lutein ve zeaksantin içerir.

Kilo vermeniz yardımcı olabilir

Kabağa ilişkin genel anlamda  iyi olan şeylerden biri, yüksek su oranına sahip olmasıdır. Pennsylvania State Üniversitesi'nden Dr.Barbara Rolls'un gerçekleştirdiği önemli bir araştırmaya göre, yüksek miktarda su içeren besinlerle ki "yüksek hacimli" besinler olarak adlandırılırlar, çok az kalori karşılığında oldukça fazla besleyici öğe alınır. Yüksek hacimli besinler hem doyurucu hem de düşük kalorili olduklarından, başarılı kilo verme programının en önemli parçasıdır. Her ne kadar bazı türleri diğerlerine göre daha yüksek lif oranına sahip olsa da  kabak size çok az kaloriyle kayda değer oranda lif sağlar. Lif  oranının yüksek olduğu beslenme tarzının kalp hastalığı ve kanser riski de dahil olmak üzere bir çok faydası vardır. Kabağın da içinde olduğu lif oranı daha yüksek olan  besinler divertiküloz gibi sindirimle ilgili düzensizlikler için de sık sık önerdiğimiz besinlerdir.

Harika bir tarif

2 kabağı küp şeklinde doğrayıp kendi suyuyla hafif ateşte yumuşayana dek pişirin. Ardından bol miktarda dereotu ekleyin ve rendelenmiş bir küçük boy avakado ile karıştırn. Ayrı bir yerde hazırlamış olduğunuz sarımsaklı yoğurdu üzerine ekleyerek harika bie salata elde edebilirsiniz. Üstelik yağ metabolizması üzerinde son derece etkili ve bir o kadar da karaciğer dostu bir salata.

Sebze topluluğunun istakozu: ENGİNAR

Enginarın yenilebilir kısmına erişebilmek için gerçekten çok çaba harcamamız gerekir. Enginar karaciğeri temizleyen bir besindir. Karaciğer sağlığı ve detoksifikasyon için özel yaratılmış bir sebzedir adeta enginar.Peki neden? Çünkü bu bitki silimarinin kaynağıdır. Silimarinin, karaciğerin korunmasına ve gelişmesine yardımcı olan bir önemli bir bitki bileşenidir.

Mideyi rahatlatır

Sahip olduğu tek özellik bu değildir. Enginar yaprakları, sağlıkla ilgili çeşitli konularda faydalı olduğu tespit edilen bir dizi aktif kimyasal bileşke içerir. Örneğin bitkinin safrayı uyarıcı faaliyeti kontrollü deneylerle belgelenmiştir. Yapılan çalışmalarda, Enginar özü verilen kronik gastointestinal hastaları dikkate değer bir şekilde iyileşme göstermişlerdir. İncelemeyi yürüten araştırmacılar hastaların yüzde seksen beşinin mide ağrısı, mide bulantısı ve kusmadan önemli oranda kurtulduğunu ifade etmiştir. Standardize edilmiş öz, yüksek kolesterol ve trigliseridlerin tedavisinde de kullanılır. Deney tüpü incelemelerinde enginardaki flavonoidlerin özellikle luteol'in kardiyovasküler hastalıkların kesin sebebi olan LDL(kötü) kolesterolün oksidasyonunu engellediği görülmüştür.

Enginarın kendisi de gerçekten sağlıklı bir yiyecektir. Orta boyda bir enginar 72 mg magnezyum, 425 mg potasyum, folat, lutein ve zeaksantin adlı göz dostu karotenoidler ve hepsinden daha da önemlisi 6.5 gr lif içerir. Eğer büyük boy bir enginar seçerseniz, lif miktarı neredeyse 9 grama kadar yükselir ki bunların tümünü sadece 60 kalori karşılığında alırsınız.

UZMAN DİYETİSYEN BANU TOPALAKÇI YAZDI


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol