Öğretmen Diyarı

Yaz Dönemi Kılık Kıyafette Uyulması Gerekenler

2013 YILI YAZ DÖNEMİ KILIK-KIYAFET

UYGULAMASI BAŞLADI

Hava sıcaklıklarının artması nedeniyle, personelin daha rahat ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere, 25.10.1982 tarih ve 17849 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğin 11. maddesi gereğince; personelin her yıl 15 Mayıs-15 Eylül  tarihleri arasında aşağıda esasları dahilinde yaz kıyafetleri ile çalışmaları uygun görülmektedir.
Yönetmelik Hükümleri gereğince;


a) Bayan Personel: Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olacaktır. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılacaktır.


Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmeyecektir. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olmayacaktır. Terlik tipi (Sandalet) ayakkabı giyilmeyecektir.


b) Erkek Personel: Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilecektir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmeyecektir. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulacak, her gün sakal traşı olunacak ve sakal bırakılmayacaktır. Ceketsiz, kısa ve uzun kollu gömlek giyilebilecek, bina içinde gömleksiz ve çorapsız dolaşamayacaktır.


Makam odalarına girerken ceket giyme ve kravat takma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Bugünden itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında yaz dönemi kılık-kıyafet uygulaması resmen başlamıştır.

kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim