Öğretmen Diyarı

Yaşanmış Öğretmen Anıları

Öğretmenliğimin ilk yılları resim müzik gibi derslere çok önem veriyorum. Hatta köyde öğrencilerin yaptıkları resimleri toplayarak bir resim sergisi açtım bu sergi çok ilginç bulunduğundan bölge radyolarında bol bol anons edildi ve halkın ziyaret etmesi istendi.

Halk Eğitim merkezinde açılan sergideki resimlerden biri çok ilginç bulunmuştu öğrenci yaptığı resimde sisler arasında bir davul çalınıyordu. Resmin konusu da "Köyde düğün'dü" . Çocuğa resimde ne anlattığını sorunca:

-Köyde düğünü anlattım öğretmenim!...diye cevap verdi

-Peki burada hiç İnsan yok!...

Benim gittiğim düğünde sadece davul görünüyordu öğretmenim.

Halis TÜRK
Seyit Köyü İlkokulu Öğretmeni
GİRESUN

Öğretmenliğimin ilk yılları matematik dersindeyim örnek problemler çözdükten sonra üç öğrenciyi tahtaya kaldırıp birer alıştırma verip yapmalarını söyledim. Bir gün önce gelen kömürü yağmur altında gece yarısına kadar taşımaktan hem yoruldum hem de uykusuz kaldım uykusuzluk ve yorgunluktan masada otururken bir an uykuya kalmışım o sırada öğrenci verilen alıştırmayı bitirip seslendi :

-Öğretmenim tamam yaptım.Yanındaki arkadaşı çıkıştı

-Sus öğretmeni uyandıracaksın derken uyandım sınıfla beraber gülmeye başladık.

Mustafa Kültür
Kocatepe okulu Eyüp

Bilgisayar dersinde işleyeceğim konuda faydalanmak için öğrencilere Winword ü açın ve İstiklal Marşı'nı yazın dedim.Herkes yazmaya başladı bende arada dolaşıp kontrol ediyorum.Hatalar varsa uyarıyorum,sorulara cevaplar veriyorum birde baktım öğrencinin biri hemen bitirmiş interneti açıp sörf yapmaya başlamış.

-Sen niçin yazmıyorsun... diye sorunca

-Hocam ben yazdım... deyip hemen Word sayfasını açtı fakat yazılanın kopyala yapıştır olduğu belli oluyordu.Kızarak hemen onu sil ve yeniden yaz deyince

-hocam inanki ben yazdım diye cevap verdi elime mausu alıp nasıl kopyala yapıştır uyguladığını ve nereden kopyasının anlaşıldığını kendisine gösterdim ayrıca da hemen onu sil ve yeniden yazmaya başla ama sakın kopyala yapıştır yapma uyarısından sonra öğrenci sayfayı sildi sonra bana dönerek

-Hocam yeniden kopyala yapıştır yapsam olmazmı!...

Mustafa KÜLTÜR

Babam Arıkaya Köyü Öğretmeni Merhum Hasan Kültür'ün anısı


Mehmet matematik dersinde tahtaya kaldırdım anlattığım konuyla ilgili kendisine bir örnek verip yapmasını söyledim.Uğraşıyor fakat bir türlü yapamıyordu.Sonunda çok sinirlendim kendisine bir tokat attım yere düştü ayağa kalkıp tekrar tahtaya sarıldı.Bu manzara karşısında kendimi tutamayıp bahçeye attım ve hüngür hüngür ağlamaya başladım.Mehmet'in suçu yoktu yapmak istiyordu fakat yapamıyordu çünkü onun kapasitesi bu kadardı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol