Yanık İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri


Herhangi bir yanık durumunda elinizin altındaki bitkilerle hem acınızı dindirecek hem de tedavi edecek özelliğe sahip karışımlar hazırlayabilirsiniz. Yanık için öngörülen doğal tedavi yöntemlerinden bazılarını paylaşmak istiyoruz.


– Böğürtlen yapraklan toz haline getirilir, yanığın üzerine serpilir.

– Bir miktar susam yağı, kaynar suya karıştırılıp, yaralara sürülür.

– Tahinin üzerine biriken yağ alınır. 200 gram balmumuyla beraber hafif ateşte mum eriyinceye kadar tutulur. Biraz soğuyunca 1 yumurta sarısı ilave edilerek karıştırılır. Bu karışım yanıklara sürülür.

– Lahana yaprakları ezilir, yumurta akıyla karıştırılıp, yanıkların üzerine konulur.

– Lavanta çiçekleri haşlanır. Suyuyla pansuman yapılır.

– Marul yapraklan ezilir. Lapa halinde yanıklara konulur.

– 1 bardak kaynar suya, 10 gram kuşburnu yaprak ve çiçeği konulur. 10 dakika bekletilip, süzülen suyla yanıkların üzerine kompres yapılır.

– Semizotu lapa haline getirilir. Yanıkların üzerine konulur.


Kainat Eczanesinden Önerilen Bitkiler


Aloe (Aloe vera) : Yapılan bir çok araştırma, bitkinin yapraklarından elde edilen jel, bir çok yanık vakasında son derece yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Aloe aynı zamanda ağrı kesici, ateş düşürücü, kızarıklıları önleyici etkileri enzimler içerir. Bunlara ek olarak aole jel yanıkların enfekte olmasını önleyen anti bakteriyel ve anti ungal özelliği de vardır.


Sarımsak (Allium sativum) Soğan (A. Cepa) : Sarımsak, soğan, Frenk soğanı, pırasa ve taze soğan gibi bitkiler. Afrika’dan Avrupa’ya ve Amerika’ya kadar her yerde doğrudan doğruya yanıklara uygulanır. Bu bitkilerin antiseptik özellikler taşıdıkları hiçbir şekilde inkar edilemez. Bu bitkilerden herhangi bir tanesi lapa haline getirdikten bitkiyi doğrudan yanığın tatbik ediniz.


Lavanta : 1920′lerde Fransız parfüm imalatçısı ve kimyager Rene-Maurice laboratuarında yaptığı bir çalışma sırasında elini yakmıştı. Can havliyle elini en yakında duran sıvıya, bir kap dolusu lavanta yağına daldırdı. Acısı çabucak geçti ve yanan yerde en ufak bir yara oluşmadan iyileşti. Bu olay aromaterapinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Papatya, okaliptüs, sardunya, soğan, nane, biberiye ve adaçayı yağı gibi bitki özü yağları da yanık tedavisinde etkili sonuçlar vermiştir. Ama bunların içinde en etkilisi lavanta yağıdır.


Sarı Kantaron (Hypericum perforatum) Almanya’da yapılan bir araştırma, sarı kantaron içeren merhemlerin yanıkların tedavi sürecini büyük ölçülerde kısalttığını ve yara oluşumunu en aza indirdiğini göstermiştir. Bu bitkinin tentürlerini piyasadan kolaylıkla temin edebilirsiniz

 

estanbul.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim