Öğretmen Diyarı

Türkiye İngilizce'de F ile sınıfta kaldı.

Türkiye İngilizce'de F ile sınıfta kaldı.

TEPAV(Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Kurumu) tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye'yi Türk toplumundaki yetersiz İngilizce becerileri için uyarıyor ve iyi bir İngilizce öğretiminin, ekonomik büyümeye katkı sağlayacağını iddia ediyor. Türkiye İngilizce Yeterlilik Sıralamasında (English Proficiency Index) 44 ülkeden maalesef 43. olmuştur. Bu da Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Kurumunun(TEPAV) son araştırmasına göre ekonomik rekabeti mümkün olduğunca engellemektedir.

Education First tarafından hazırlanan İngilizce Yeterlilik Sıralamasında(EPI) Türkiye Kazakistan'ın bir basamak üstünde 43. olmuştur. Rapora göre, Türkiye 16. en büyük ekonomiye sahip olmasına ve bölgesel bir güç olmasına rağmen, konu İngilizce'ye geldiğinde maalesef Şili, Suudi Arabistan ve Hindistan'dan geride kalmaktadır. TEPAV'a göre, daha iyi İngilizce becerileri sayesinde Türkiye iş gücünü daha uyumlu bir hale getirebilir. Ekonomistler, Türkiye'nin eğitimdeki revizyonlarını, vergi sistemini, yargısını ve şehir planlamasını içinde barındıran "ikinci nesil reform" olarak tabir edilen değişikliğe ihtiyacı olduğunu tartışmaktadırlar. Bunun sebebi ise tekstil gibi orta seviye teknoloji faaliyetlerinden, tıbbi malzeme üretimi gibi yüksek teknoloji faaliyetlerine geçiş ihtiyacıdır.

TEPAV'a göre, İngilizce yeterliliğindeki seviye, ekonomik başarı elde etmede kritik bir rol oynamaktadır. Ayrıca rapora göre ihraç ürünleri İngilizce yeterliliğini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bunun sebebi, ihraç edilen ürünlerin ülkedeki nüfusun İngilizce öğrenme adına bir motivasyon aracı olabilmesidir Rapor, Türkiye ihraç ürünleri ticaretini , Amerika, İngiltere gibi İngilizce konuşan ülkelerde artırırsa, İngilizce' deki yeterliliğin de bununla paralel olarak olumlu yönde etkileneceğini varsaymaktadır.. Dahası; Amerika ve İngiltere gibi ülkeler, ticaret yapma kararını alırken, ticaret yapılacak ülkenin İngilizce seviyesi en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Rapor, İngilizce seviyesi ile, İngilizce öğretme maliyetleri arasında ilişkiyi de açıklamaktadır. İngilizce Yeterlilik Sıralamasında (EPI) ilk 25 sırada yer alan ülkeler öğrenci başına ortalama 32.000$ harcarken, ülkemiz maalesef 12.708$ ile sınırlı kalmaktadır.

TEPAV, İngilizce yeterlilikte, yurt dışından ana dili İngilizce olan öğretmeler getirilerek rekabet edebileceğimiz kanısında. Ayrıca İngilizce öğretiminin şu anki sistemin aksine daha 1. sınıfta iken başlatılması ve yetişkinlere devlet tarafından finanse edilen mesleki kursların açılması taraftarı. TEPAV bu mesleki İngilizce kursları sayesinde , avukatların, hemşirelerin, öğretmenlerin ve diğer meslek erbaplarının, küresel bilgi ağına İngilizce sayesinde etkili bir biçimde katılabileceğini savunmaktadır. EPI özel bir şirkettir ve yaptığı sınav İngilizce yeterliliği ölçme alanında otorite olarak kabul edilmektedir. Sıralama 44 ülkeden 2 milyon katılımcının sınavı online olarak yapmasıyla oluşturulmuştur

Çeviri: Semih MAZİNELER
Kaynak. hurriyetdailynews.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim