Öğretmen Diyarı

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

TIRNAK YEME DAVRANIŞ BOZUKLUĞUNUN NEDENLERİ

Tırnak yeme davranışından önce bu soruna neden olan faktör araştırılmalıdır. Tırnak yeme gibi bir sorun yaşayan çocukların mutlaka psikolojik bir rahatsızlığı bulunmaktadır. Aslında tırnak yeme güvensizlik olarak da kabul edilmektedir. Aile içi otoritesi ve baskısı, çocuğun devamlı eleştirilere maruz kalması, anne ve babanın çocuk ile yeteri kadar ilgilenmemesi, kıskançlık gibi etkenler tırnak yeme alışkanlığına yol açabilir.

Bu alışkanlıkta aile yaşantısı da çok önemlidir. Aile içi huzursuzluk tırnak yeme alışkanlığına neden olan bir durumdur. Bütün bunların yanı sıra anne ve babanın çocuğu aşırı koruyup kollaması ve çocuklar arasında ayrım yapması çocuklar arasında çatışmalara ve kıskançlıkların doğmasına yol açar. Dolayısıyla çocuk bu şekilde gösterebilir.

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞININ TEDAVİSİ

İlk olarak belli bir yaşa kadar çocukta görülen bu davranış görmezden gelinmelidir. Eğer daha sonraki zamanlarda davranış hala devam ediyor ise bu davranışa neden olan faktör araştırılmalı ve yönde tedavi uygulanmalıdır.

Çocuk üzerinde baskı uygulamak, çocuğu cezalandırmak sorunu çözmek için iyi bir yöntem değildir. Aksine çocukta daha ciddi sorunların çıkmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda çocuklar endişeden ve korkudan uzak tutulmalıdır. Televizyon programlarında vurdulu kırdılı filmlerin çocuğa izletilmemesi ve kavgalı ortamlarda bulundurulmaması gerekir. Tırnaklara çocuğun hoşuna gitmeyen hatta acı bir madde sürülebilir.

 

Ayrıca bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı; tırnak yemek çok kötü utanç verici bir davranış değildir. Bu durum çocuğa tatlı bir dil ile anlatılır ve çocuk yaptığı davranışın yanlış olduğuna inanır ise bu alışkanlıktan kolaylıkla kurtulabilir.

 

 

 

 

 

 

 


Haber  Kaynağı: Ankara Psikolog


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim