Öğretmen Diyarı

Teknik Öğretmenlere Mühendislik

''Sayın Hocam,
Teknik öğretmenlerin mühendis olmalarına imkan sağlayan mevzuatın işletilerek, teknik öğretmenlerin kronik hale gelmiş bu sorununa çözüm getirmeye çalıştığınızı takdirle karşılıyor, kangren olmuş bir sorunun çözümüne yaptığınız katkılardan dolayı şahsım ve tüm teknik öğretmenler adına teşekkür ediyorum.


Mühendis olmak isteyen teknik öğretmenlerin, 2 yarıyıllık bir tamamlama programına tabi tutulacağını, programlarda başarılı olanların mühendis unvanı alacakları konusunda bir planlama olduğunu, uygulama ile ilgili yol haritasının çizilmeye başladığını basından öğrenmiş bulunuyoruz.
Tam da bu noktada aşağıdaki gerekçelerle, Teknik Eğitim Fakültelerinde “Alanında tezli yüksek lisans ve/veya doktora yapmış teknik öğretmenlerin bu programdan muaf tutulması, bu öğretmenlere doğrudan mühendislik unvanı verilmesi” yerinde olacaktır.
Çünkü:
1.    ÖSYM tarafından mühendislik unvanı programına kabul edilecek teknik öğretmenlere sınav uygulanması düşünülmektedir. Oysa ki bu tür öğretmenlerimiz, LES/ALES, bilim ve dil sınavları gibi birbirinden zorlu sınavlardan geçerek lisansüstü programlara kabul edilmişlerdir.
2.    Uygulanması düşünülen 2 yarıyıl eğitim yerine, bu konularda zaten en az 4 yarıyıl eğitim almışlardır. Alınan bu dersler, 2 yarıyıllık programla verilmek istenen derslerden çok daha kapsamlı ve birbirinden zorlu lisansüstü dersleri olduğu aşikardır.
3.    Binbir emekle, sıkıntıyla ve maliyetle deneyler ve araştırmalar yapılmış, tezler yazılmış, savunulmuş ve kabul edilmiştir. Bu tezlerden mühendislik bilimlerindeki akademik çalışmalarda, araştırmalarda ve endüstride yararlanılmaktadır.
4.    Lisansüstü eğitim almış çoğu teknik öğretmenimizin kendi alanındaki teknik konularda ulusal ve uluslararası bildiri ve makaleleri bulunmaktadır.
5.    Tezler projelendirilmesi aşamasında birçok çalışma ilgili firmalar tarafından maddi manevi olarak desteklenmiş olup, sonuçlar endüstride kullanılmaktadır. Yapılan projelerin endüstride kullanımı mühendislik bilimlerinde de beklenen bir olgudur.
6.    Lisansüstü derslerinin çoğu, aynı alandaki –örneğin makine eğitimi ile makine mühendisliği- mühendislikte yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerle birlikte aynı anda, aynı öğretim üyelerinden alınmış olup, herhangi bir fark bulunmamaktadır.
7.    Bu tür öğretmenlerimizin bir kısmı teknik alanda akademik araştırmalara devam etmekte olan öğretmenlerdir.
8.    Teknik Eğitim Fakültesinde olup tezli yüksek lisans veya doktora yapanlardan, eğitim alanında çalışma yapan ve tez hazırlayanlar, mühendislik konularını kapsamaması nedeniyle kapsam dışında tutulabilir.
9.    Alanında tezli yüksek lisans veya doktora yapan öğretmenlerimizden akademik unvana sahip öğretim üyelerimiz zaten mühendislik, Teknoloji ve Teknik Eğitim fakültelerinde lisansüstü derslerini vermektedirler.
10.    Teknik Eğitim Fakültesi mezunu 72 bin teknik öğretmen içinde, alanında tezli yüksek lisans veya doktora yapan öğretmenlerimizin sayıları, yüzlerle ifade edilebilecek kadar azdır.
11.    Bu yaklaşım; alanında tezli yüksek lisans ve/veya doktora yapmış teknik öğretmenlerin sınavdan kaçtıkları ve eğitim almak istemedikleri anlamına gelmemelidir. Bu düzeyde olan öğretmenlerin uygulanması düşünülen programlardan daha üst düzeydeki programları zaten başardığı bir uygulama olması nedeniyle, kariyerlerindeki ilerlemeleri ve teorik açıdan zaman ve işgücü kaybı olarak düşünülmesi gerekmektedir.
Yol haritası çizilirken bu konunun göz ardı edilmemesi, önerilerin değerlendirilmesi lisansüstü eğitim alan bu tür öğretmenler için büyük bir önem taşımaktadır. Sürece bu şekilde destek veriyor, konuyla ilgili desteklerinizi ve yardımlarınızı bekliyoruz.


Saygılarımla…''


Nurettin ATEŞ
Teknik Öğretmen
İletişim: atesnurettin@gmail.com


EĞİTİM AJANSI


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol