Öğretmen Diyarı

ŞUBAT ATAMASI YAPILMALIYDI!

PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER

İl dışı ve il içi atamalarının şubat ayında yapılması, ilk atamaların yapılmasını elzem hale getirmiştir. Her ne kadar dönem içi yapılan atamaları desteklemesem de özür atamalarından sonra illerde büyük ihtiyaçlar hâsıl olmuştur. 7 bine yakın öğretmen iller arası yer değiştirmiştir. Şimdi il içi özür grubu da yapıldıktan sonra özellikle kalkınmada öncelikli illerde dönem ortasında öğretmen açığı artacaktır. Özür grubu atamalarının nerdeyse tamamına yakın kısmı öğretmen açığı daha çok olan yerleşim yerlerinden daha az yerleşim yerlerine doğrudur. Yani bir ilde kenar mahallelerde ki okullar ile doğu illerinde öğretmen açığı tavan yapmıştır. Bu hesabı yapmak için müneccim olmaya gerek yok.

Özür atamaları için düğmeye basıldığında bu hesap yapılabilirdi. Yer değiştirmelerinin yönünü tahmin etmek güç olmasa gerek! 200 bin civarında öğrencinin, öğretmeni değişmiştir. İl içi özür grubundan yer değiştiren öğretmenlerin sınıfları bu hesaba dâhil değildir. Özür atamalarından sonra il müdürlerinin açıklamaları internet sitelerinde yer aldı. Doğuda 4 ilimizde ayrılan öğretmen sayısı 1135, atanan öğretmen sayısı sadece 78…  1000 in üzerinde ücretli öğretmen görevlendirilmesi yapılacak. Dönem ortasında ücretli öğretmen görevlendirmek başlı başına bir sorun teşkil etmektedir. Kaldı ki görevlendirilen ücretli öğretmenler yararlı olmayacaktır. Eğitim fakültesi mezunu öğretmen adayları KPSS ye hazırlanıyoruz gerekçesi ile görev kabul etmemektedir. İki yıllık ya da dört yıllık farklı fakülte mezunlarından görevlendirmeler yapılmaktadır.

Bu mağduriyetin tek çözümü ilk atamanın yapılmasıydı. 10 bin öğretmen ataması yapılması ihtiyacı karşılayabilirdi. Sayın Başbakanın bu hususta eksik bilgilendirildiğini düşünüyorum. Eş özür atamalarına karar verileceği zaman yukarıdaki tablo net bir şekilde ifade edilseydi, şubat atamaları gerçekleşebilirdi. Ayrıca şubatçıların bir yanlışı da söylemlerinde oldu. Atama yoksa oy yok gibi propaganda ters tepti. Sonuçta bir inatlaşma uğruna binlerce öğrenci mağdur oldu.

Mustafa DÖNMEZ

Editör

 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol