Öğretmen Diyarı

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir ?

   Spor ayakkabıyı temizlemede kullanılan yöntemlerin başında sabun ve eski bir diş fırçası gelir. Diş fırçasını sabuna batırıp ayakkabı üzerinde lekelerin olduğu yerleri ovmanız lazım. Eski bir diş fırçası ile lekeleri ovmak kesin sonuçlar almanıza yarayacaktır.

 
    Bazen sabunlu su kullanarak temizleyemeyeceğiniz zor kirler olabilir. Özellikle açık renkte spor ayakkabıları için bu durum geçerlidir. Beyaz, krem gibi renklerde spor ayakkabılarını temizlemek için aseton, benzin veya alkolden yardım alabilirsiniz. Diş fırçasını alkole batırıp lekelerin olduğu yeri ovun. Beyaz ve tonları renkte spor ayakkabılarda oluşan lekelerden kurtulmak için uçucu yapıya sahip malzemeler yardımcı olacaktır.
    Küf lekesi oluşmuş (genellikle, belirli bir süre kullanmayacağınız ayakkabıyı dolaba kaldırdığınızda olur.) spor ayakkabıyı temizlemek için gliserinden faydalanabilirsiniz. Küf lekelerinden kurtulmanın en kolay ve pratik yolu gliserin kullanmaktan geçer.
    Spor ayakkabınız bezden imal edilmiş ise (Converse, Vans ve benzeri ayakkabılar) eski bir yastık kılıfının içine koyarak makinede yıkayabilirsiniz. Makinede yıkama yöntemi bir çok spor ayakkabının bozulmasına sebep olur. Bunun için sadece “bez” olanları yıkamanız da fayda var.
    Spor ayakkabınızda süet kısım varsa, ayakkabı tamamen kuruduktan sonra süet kısmı fırçalayabilirsiniz. Bu sayede süet kısmın sönüklüğü gidip eski halini alacaktır.
    Ayakkabınızı tekrar kullanmadan önce kuruduğundan emin olur. Havadar bir ortamda kurutmanız sağlıklı sonuç verecektir. Ayrıca kurutma aşamasında fön makinesinden veya saç kurutma makinesinden faydalanabilirsiniz.
    Spor ayakkabıyı temizlerken renk vermeyecek bir bez kullanmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle spor ayakkabının plastik kısımlarında oluşan lekeleri çıkartırken buna dikkat edin.
    Uzun bir süre kullanmayacağınız spor ayakkabısını temiz ve kuru bir şekilde kutu içerisinde nem olmayan, doğrudan güneş ışını görmeyen bir alanda saklayın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol