Öğretmen Diyarı

SODA MI MADEN SUYU MU?

Maden suyu, doğada doğal olarak bulunan yer altı sularındandır. İçeriğindeki karbondioksit gazı ve mineraller tamamen doğaldır. Soda ise suya karbondioksit gazı basılarak yapay olarak elde edilir.

Maden suyu alkali yapısından ötürü midenin asit yapısını nötralize ederek dengeler. Bu anlamda hazmı kolaylaştırabilir. Ancak içeriğinde sodyum miktarı dikkate alınarak tüketilmelidir. Özelikle hipertansiyon ve tiroid hastalarının tüketiminde dikkatli olmaları gerekmektedir. Fazla miktarda sodyum alımı idrar ile kalsiyum atımını hızlandırdığı için kemik erimelerinde risk oluşturabilir. Maden suyu seçimi yapılırken düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmelidir.

Soda ise maden suyuna göre daha düşük kalsiyum ve daha yüksek sodyum içeriğine sahiptir. Sodada bulunan şeker gereksiz bir enerji alımına sebep olurken, maden suyu içinde sadece mineralleri barındırır ve kalorisi yoktur.

Sağlıklı bir birey günde 2 şişe maden suyu tüketebilir. Artan sıcaklarla beraber artan sıvı gereksinimini karşılamak için suyun haricinde maden suyunu da tercih etmek mümkün. Egzersiz sonrası ter ve idrar ile atılan sıvı ve mineral kayıplarını yerine koymak için sudan sonra iyi bir tercih olabilir.

Eğer özellikle meyve aromalı sodalardan tüketmek istiyorsan, onun yerine daha sağlıklı olan maden suyuyla hazırlayacağın kendi karışımını oluşturabilirsin. Taze sıkılmış meyve suyuna katacağın maden suyu aynı aromaya daha sağlıklı bir şekilde ulaşmana yardımcı olacaktır. Besleyici değeri daha yüksek bir karışım istiyorsan ise maden suyunu ayran ile tüketebilirsin.

Meyveli Soda 35-40 kalori iken maden suyu 0 kaloridir

diyetkolik.com


Anahtar Kelimeler:
soda maden suyu mu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol