Öğretmen Diyarı

SINAVLI SINAVSIZ ÖĞRETMENLERİN KADERİ

Anadolu liselerine sınavsız atanan öğretmenlerin kaderleriyle ilgili belirsizlik devam ediyor. Sınavsız öğretmenlerin bir kısmı 10 Mart 2012 tarihinde yapılan Anadolu liseleri öğretmen seçme sınavı girdi. Bu sınavda başarılı olan, çalıştıkları ilde dereceye girecek kadar yüksek puan alanlar var.


Anadolu liselerine sınavlı atama süreci başlayınca birçok öğretmen heyecanlandı. Dört gözle başvuruların başlamasını bekledi. Ancak MEB'in sınavsız çalışan öğretmenler mağdur olmasın diye bu öğretmenlerin kadrolarını boş göstermemesi, sınava giren sınavsız öğretmenler için yeni bir mağduriyet gerekçesi oldu. Sınava giren ve çalıştığı okuluna sınavla atanmak isteyen öğretmenler, kadroları boş gösterilmediği için kendi okullarını tercih edemiyorlar.
Şimdi kendimizi bu arkadaşların yerine koyalım.


Ne yapmalı bu durumdaki öğretmenler? Bu arkadaşların önünde iki seçenek var:
1. Başka bir okulu tercih ederek çalıştıkları, alıştıkları, sevdikleri okullarını terk edecekler.
2. Her türlü riski göze alıp tayin isteğinde bulunmayarak okullarında kalacaklar.

 

Peki, her türlü riski göze alıp kendi okullarında kalırlarsa onları nasıl bir akıbet bekliyor? Bunu Bakanlık dâhil kimse bilmiyor. Acaba bir süre sonra bu durumdaki öğretmenlere Anadolu kadrosu vermek için bir formül bulunacak mı; yoksa MEB, bu öğretmenlere “Dostluğumuz buraya kadar, artık başınızı çaresine bakın.” mı diyecek?
O halde herkese, başta Sayın Bakanımız olmak üzere soralım:
“İşlerin bu noktaya gelmesinde öğretmenlerin ne suçu var?”

 

“Sayın Bakanımız, yönetim uzmanıdır. Uzman bir yönetici olarak bu durum hakkında ne düşünmektedir?”
“Neden hiç kimse bu konuyla ilgili bir açıklama yapmamaktadır? Neden Bakanlığın Anadolu Atama bölümü, günlerdir neden hiçbir telefona cevap vermeyerek adeta üç maymunu oynamaktadır?”

 

Günlük mesaisini öğretmenleri aşağılamak, toplum nezdinde itibarsızlaştırmak için harcayanlar, kalp kırma konusunda uzmanlaşanlar bilsin ki bu saatten sonra öğretmenlerde kırılacak bir kalp bile bulamayacaklar…

 

SEÇKİN ALDEMİR

memurlar.bizDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim