Öğretmen Diyarı

SINAVLARDA BAŞARILI OLMAK İÇİN İPUÇLARI

SINAVLARDA BAŞARILI OLMAK İÇİN İPUÇLARI

Bir bölüme başlamadan önce o bölümü hızla gözden geçirin:
 
Başlayacağınız bölümü yanıtlamadan önce 10 saniyenizi o bölümün yer aldığı sayfaları hızla gözden geçirmeye ayırın. Böyle bir işlem, testin yapısındaki ve soru sayısındaki değişikliğe karşı uyanık olmanızı ve kendinizi değişikliğe karşı yeniden düzenlemenizi sağlayacaktır.
 
Hız ve isabet arasında uygun bir denge kurun:
 
Soruları çok hızlı çözmeye çalışıp hata yapmak uygun değildir. Çünkü yaptığınız yanlışlar size puan kaybettirir. Diğer taraftan aşırı dikkatli olup, her soru üzerinde gereğinden fazla zaman harcamak da yeterli puan toplamanızı engelleyecektir.
 
Bir soruda belirli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız bırakın:
 
Üniversite sınavı zamana dayalı bir sınav olduğundan her soruya belli bir zaman birimi düşer. Bu nedenle yapamayacağınız soruyla çok zaman kaybetmek, yapabileceğiniz soruları da yapma şansınızın azalması anlamına gelir.
 
Zamanı kullanın:
 
Sınavda yanınızda saat bulundurun ve bunu test süresine göre ayarlayın.
 
Geçen zamanla aşırı ilgilenmeyin:
 
Her bölüm içinde zamanı kontrol etmenizin mümkün olduğu elverişli noktalar vardır. Bu noktaları kendinize göre belirleyin ve yalnızca bu noktalar da zaman kollayın. Bunun dışında zamanla ilgilenmek size sadece zaman kaybettirir.
 
Zihninizin dağılmasını önleyin:
 
Sınavlar öncelikle bir konsantrasyon işidir. İyi konsantrasyon sınavdaki başarınızı sağlayacaktır. Ancak tüm bir sınav süresinde bunu sürekli korumanız, mümkün olmayabilir. Eğer zihninizin dağıldığını hissederseniz önce soru kitapçığınızı kapatın ve kalemi bırakın. Gözlerinizi kapatarak dinlenin ve nefes egzersizleri yapın. Kaybedeceğinizi düşündüğünüz birkaç dakika size daha olumlu olarak geri dönecektir.
 
Sınav Stratejinizi belirleyin:
 
Her öğrencinin kendine özgü bir stratejisi olmalıdır. Bunu en iyi şekilde ortaya çıkarmanın yolu da deneme sınavlarından geçer. Deneme sınavlarında, hangi testi ilk olarak çözeceğinizi, hangi test ile çözüme devam edeceğinizi ve hangi test grubuna ne kadar süre ayıracağınızı belirlemek, kaygı yada panik yaşamadan başarılı bir sınav geçirmeniz için ön koşuldur.
 
Bir öğrencinin başlaması önerilen test grubu genellikle öğrencinin en başarılı olduğu test grubudur.
 
Şekerli gıda kullanın:
 
Glikoz emiliminin beyin aktivetisini arttırdığı tespit edilmiş bilimsel bir gerçektir. Bu nedenle sınavlardan yarım saat önce herhangi bir şekerli gıda tüketmeniz yararınıza olacaktır.
 
Sınav öncesinde erken kalkın:
 
Sınav öncesinde erken kalkmak, basit ama doyurucu bir kahvaltı yapmak ve sınavdan en az 15 dk. önce sınav salonunuzda olmak bu alışkanlıkların gelişmesi bakımından olumlu sonuçlar verecektir.
 
Sorulan soruya yanıt olamayacak seçenekleri eleyin:
 
Bazen seçeneklerden bir ya da birkaç tanesi cevabın o olmadığı konusunda göze batar. Bu seçeneklerle zaman kaybetmeyin. Ancak bir seçenek elenirken doğru cevap olmadığından emin olmalısınız.
 
Tahmin etmeniz gerekirse hızlı tahminde bulunun ve fikrinizi değiştirmeyin:
 
Seçenekleri elediğinizde ve yalnız iki seçenek kaldığında bir tahminde bulunacaksanız ilk tahmininizi hızlı yapın ve değiştirmeyin. Yapılan araştırmalar ilk tahminin, ikinci tahminden daha isabetli olduğunu ortaya koyar.
 
Soruların hepsi mutlaka zor olacak diye beklemeyin:
 
Sınavda bazı sorular beklediğinizden kolay olabilir. “Bu soru bu kadar kolay olamaz!” diye yanılgıya düşmeyin.
 
Üçlü zincir olabilir, ancak dörtlü zincirin bir yerinden kırılması gerekir:
 
Bir testte iki veya üç doğru yanıtın alt alta aynı seçeneği temsil eden harfle toplandığı görülebilir. Ancak dört seçenek (ya da daha fazlası) aynı harf seçeneğinde alt alta gelemez. Eğer yanıt kağıdınızda dört ya da daha fazla yanıtın alt alta aynı seçenekte toplandığını görürseniz, o diziyle ilgili çalışmalarınızı gözden geçirin. Çok büyük bir olasılıkla en az birinin yanlış olduğunu göreceksiniz.
 
Zamanı en iyi şekilde kullanmak için “Turlama tekniğini” kullanın:
 
Üniversite sınavında sorular belli zorluk derecelerine ayrılmıştır. Sınavda çok zor sorular olduğu gibi çok kolay sorular da vardır. İster zor, ister kolay olsun, her sorudan alınan puan değeri aynıdır. Onun için zor sorulara takılıp kalmadan cevaplamaya devam etmelisiniz. Aynı test grubundan soruların aynı puan değeri taşıdığını tekrarlayalım. Sizin amacınız mümkün olduğunca çok sayıda doğru cevap vermektir.
 
Turlama tekniğinde birinci turda verdiğiniz yanıtların % 100’e yakını doğrudur. Onun için soruları ve seçenekleri net okuyarak bildiklerinizi yanıtlayın. İkinci turda biraz bildiğiniz soruların taramasına geçin. Üçüncü turda ise eğer zamanınız kalmışsa hiç bilmediğiniz sorularla ilgilenin. Bu teknikle tüm test sorularını görmüş olacak, hem de zamanınızı iyi şekilde kullanabileceksiniz.
 
Sınava hangi testten başlayacağınızı bilin:
 
Belli bir kuralı olmadığı gibi sayısal öğrencilerin “Sayısal Soru Grubundan”, sözel öğrencilerin “Sözel Soru Gurubundan”, Eşit-Ağırlık Öğrencilerin ise “Matematik” ya da “Türkçe” test gruplarından başlaması daha akla yakındır. Ancak öğrencilerin en iyi bildiği alandan başlamaları da uygulanan bir yöntemdir.
 
Önemli olan öğrencinin sınavda hangi sırayla gideceğini bilmesi ve uygun hareket etmesidir.

alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim