Öğretmen Diyarı

Serbest Kıyafet Uygulamasının Olumlu ve Olumsuz Yanları

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre artık okullarda serbest kıyafet kullanılmasına izin verilmiştir. Bu izin kamuoyunda büyük tartışmalara yol açtı. Acaba fakir – zengin ayrımı yapılacak mı gibi sorular gündeme düştü. Uzun süredir bu konuda düşüncesi olan Milli Eğitim Bakanlığı ise öğrencilere yaptığı anketi savunarak yüksek bir sayıyla “Serbest Kıyafet Olsun” seçeneğinin tıklandığını belirtti. Buna karşılık bizim sorduğumuz soru işe şudur ki; Acaba oraya tıklayanlarla, tıklayamayanlar arasındaki fark nedir? Acaba o kıyafet farkı da bu yüzden çıkmayacak mıdır?

Şimdi konuyu açıklayalım. Okullarda zengin – fakir ayrımı yapılması tamamen berbat bir meseledir. Bu sebeple o evet şıkkını işaretleyen öğrenciler bilgisayara ve internete sahipse ortalama bir duruma da sahiptir. Peki ya bilgisayar ve internet kullanımı olmayan kişiler, yani o ankete hiç oy vermeyen kişiler bu konudan muzdarip kalırsa? Evet bu da mümkün. Hayır diyemeyecek kadar bile durumu olmayan öğrenciler elbette dilerse yamalı elbise ile dilerse okul kıyafeti ile gelebilir. Lakin bu konuda yapılacak genelgenin internet oylaması değil de okullarda direk oylama şeklinde yapılması daha uygun olacaktı. Diğer bir açıdan da bakarsak okul önlüğü ve forması üreticiliği yapan firmaların elinde yaklaşık 2 yıllık malzemenin kaldığını ve bundan şikayetçi oldukları dile getiriliyor. Osmanlı ki hattat sanatı ölmemesi için matbaayı geç almış bir devlettir. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu acaba, demeden edemiyor insan.

Serbest kıyafet uygulamasının olumlu yanlarına hiç değinmeyeceğim, çünkü olumlu bakmak için öğrenci düşünmek gerekiyor. Oysaki bizler karar vericiler olarak daha olgun düşünmeliyiz.


Haber Kaynağı: undt.info


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim