Öğretmen Diyarı

SBS SINAVI VE ÖĞRENCİLERE KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ


Hafta sonu cumartesi ve Pazar günü yaklaşık 2 milyonun üzerinde öğrenci SBS (Seviye belirleme sınavı), PYBS (Parasız yatılı ve bursluluk sınavı)na girecekler. Yine cumartesi günü bu sınavlara ek olarak (HELİTAM) Hemşirelik lisans tamamlama sınavı gerçekleştirilecek. Dolayısıyla bu iki gün sınavlarla dolu geçecek. 2 milyon öğrenciyi ve ailelerini ve tüm ülkeyi yakından ilgilendiren bu sınavlara öğrencilerimiz yıllarca hazırlık yaparak emek harcadılar. Öğrencilerimiz bugünlerde son hazırlıklarını yapıyorlar. Artık yavaş yavaş sınav öncesi yorgunluklarını atmak için çalışma tempolarını düşürüp dinlenmeye dönük aktivitelere yer vermeye başladılar.

Ailelerin bu son günlerde çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmeleri, onlara yanındayız mesajı vermeleri, onlarla birlikte sosyal aktiviteler düzenlemeleri son derece yararlı olacaktır.

Son günlerde meydana gelen ve gece geç saatlere kadar süren son derece gürültülü gösteri faaliyetlerinin bu sınav sürecinde öğrencileri olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır. Bugünlerde öğrenciler için son derece önemli olan düzenli uyku ve dinlenmenin gece yarısı ıslık, korna, davul, zurna, tencere, tabak gürültüleriyle sekteye uğrayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu sınav sürecinde herkese önemli sosyal sorumluluklar düşmektedir. Özellikle sınav günü adım başı okulun olduğu şehirlerimizde öğrencilerin sınav anında dikkatlerini dağıtmamak ve sınav merkezlerine rahat ulaşmalarını sağlamak, sınavın ve öğrencilerin güvenliğini tehlikeye sokabilecek durumlara meydan vermemek için hafta sonunun sakin bir şekilde geçmesi adına herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

Veliler sınav günü son derece dikkatli olmalı sınav öncesinde sınav merkezine öğrenci mutlaka götürülmeli, sınav günü olması muhtemel gösteriler nedeniyle yaşanabilecek ulaşım sıkıntısı, güvenlik v.b sıkıntılar mutlaka dikkate alınmalı, öğrencinin yanında bulundurulması gerekli evrak,araç gereçlerin hazırlanılmasında öğrenciye yardımcı olunmalıdır.

Ergül SIRKINTI

EKSEN

Eğitimci Kamu çalışanları Sendikası

Kayseri İl Temsilcisi


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol