Öğretmen Diyarı

Saç dökülmesini önleyen 12 öneri

Dönemsel olarak yaşanan veya yaşın ilerlemesiyle gelen saç dökülmesi problemi birçoklarımızın kabusudur. Sizler için saç dökülmesini azaltacak 21 yöntemi derledim. Umarım işinize yarar.

1. İri dişli taraklar kullanın


Saçınızı taramak için iri dişli taraklar kullanmak kırılma ve kopma riskini azaltacaktır.

2. Saçınızı ıslakken taramayın

Yaygın bilinenin aksine saçlarınızı ıslakken taramak kırılma dökülmeleri arttırır. Saçlarınızı taramadan önce kurutun.

3. Saçınızı havluyla ovalamayın

Saçlarınızı yıkadıktan sonra kurulamak için havluyla ovalamak saçlarınıza zarar verin. Saçınızdaki fazla suyu almak için havlunuzu saçınıza hafifçe bastırabilirsiniz.

4. Taraklarınızı her hafta temizleyin

Kirli taraklar kullanmak saç dökülmesini arttırır. Bu nedenle kullandığınız tarakları haftada bir kez sıcak su sabun ve ince bir fırça ile yıkamalısınız.

5. Doğal yağlar kullanın

Saçlarınızı güçlendirmek için belirli aralıklarla hindistan cevizi yağı, zeytinyağ, jojoba yağı veya susam yağı gibi yağlar kullanın. Seçtiğiniz yağ ile saç derinize parmak uçlarınızla masaj yapın. Ardından saçınızı bir bone ile örtüp 1 saat kadar bekletin ve şampuanla yıkayın.

6. Doğru şampuanı seçin

Şampuanınızı seçerken sülfat, silikon ve paraben içermemesine dikkat edin.

7. Yıkama sıklığınızı ayarlayın

Saçınızı 3 günde bir uygun bir şampuanla yıkayın. Saçınızda biriken kir ve yağ dökülmesini arttıracaktır.

8. Kimyasal işlemlerden uzak durun

9. Saç modellerinize dikkat

Saçınıza sıkı at kuyrukları, ve topuzlar yapmak ve sıkı elastik tokalar kullanmak saçlarınızı geri çekeceği için saç dökülmesini arttıracaktır.

10. Soğanı sevin

Kokusundan dolayı çok hoşlanmıyor olabileceğiniz soğan aslında saç sağlığınız için çok değerli içeriğe sahiptir. Soğan tüketimini arttırın.

11. Beslenme düzeninizi gözden geçirin

Beslenme yetersizlikleri saç kaybını arttırmaktadır. Çinko, A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini, Omega-3 ve protein açısından yüksek bir beslenme düzeni saçlarınızı da güçlendirecektir. Beslenme düzeninize havuç, tam buğday, esmer pirinç, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, kabak çekirdeği sert kabuklu yemişler ekleyin.

12. Ev yapımı maskeler kullanın

2 yemek kaşığı taze demlenmiş yeşil çay ve 1 yumurta sarısını karıştırın ve saç diplerinize uygulayın. Maskenin saçınızda 30 dk. kadar durması gerekmektedir. Ardından durulayıp şampuanla yıkayın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol