Öğretmen Diyarı

Rotasyona Tabi Tutulacak Memurlar Belli Oldu

Devlet Personel Başkanlığı'nın hazırladığı taslağa göre rotasyon ‘gönüllü' değil, ‘zorunlu'olacak. Tüm memurları değil sadece mimar, mühendis, tekniker, din görevlisi ile sağlık personelini kapsayacak. Memurların motivasyonunu artırmak içinse 4 yıllık rotasyon süresince 12 maaş yerine 15 maaş ödenmesi gündeme getirilirken, Maliye Bakanlığı bütçe giderlerini artıracak bu öneriye itiraz etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bugün gazetecilerin Maliye neden itiraz ediyor, sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bununla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir çalışma ortaya koydu. Bizimdüşüncemiz nettir. Bu ülkenin her metrekaresinde çalışmak büyük bir onurdur. Kamu personelinin bir ilde çalışmak için ilave ücret talebini doğru bulmuyoruz. Fikrimizi söyler ensonunda ortak akılla hareket ederiz” dedi.

VAİZ, DOKTOR, MİMAR, MÜHENDİS…

 Devlet Personel Başkanlığı'nın rotasyon çalışması, düz memurları değil, eğitim, sağlık, teknikve sosyal hizmetler ile din hizmetleri kadrolarında çalışan memurları kapsıyor. Doğu veGüneydoğu ile gelişmişlik düzeyi düşük 22 ili kapsayan rotasyon bölgesinde çalışacak öğretmen, doktor, hemşire, vaiz, sosyal hizmet uzmanı, mühendis, mimar, tekniker kadrolarınayılda 12 maaş yerine 15 maaş verilmesi planlanıyor.

YENİ MEMUR ATANMAYACAK

Çalışmanın en önemli noktasını ise bu mesleklerdeki memurların deneyimli olma şartı oluşturuyor. Yani ‘deneyimsiz' mimar, mühendis, doktor, hemşire, öğretmenin ilk görev yerimahrumiyet bölgesi olmayacak.

Memur konfederasyonları ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile yaptıklarıtoplantılarda hem memurun iş güvencesinin kaldırılmasını, hem de ‘zorunlu' rotasyonu ‘kırmızı çizgileri' ilan ederek hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini bildirmişlerdi. Ancak tıpkı işadamlarınaverilen yatırım teşvikleri gibi çalışanlara da teşvik verilmesi şartıyla rotasyonu kabuledebileceklerini söylemişlerdi.

Hürriyet

kamuajans


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol