Öğretmen Diyarı

Özel öğretim kursları

Nuran ÇAKMAKÇI
Eğitim hayatımıza yeni bir kavram girdi: ‘Özel öğretim kursları.’ Dershaneler kalktı kalkacak derken bir yıl dolmadan adını değiştirerek, biraz da farklılaşarak yeniden hayatımıza giriyor.

İster özel öğretim kursu, ister eğitim danışmanlık merkezi, isterse eğitim destek merkezi adı verilsin, işlevi yine dershaneler gibi olacak.

Bu arada bu akademik ad da öğrenciler tarafından eminim en kısa zamanda değiştirilecek. Birbirlerinin bile ismini kısaltıp, mesajlarında sesli harfleri silen kuşak bakalım bu yeni oluşuma ne ad verecek?
Ancak bu süreç sonunda veliler biraz olsun rahat nefes aldı. Çünkü çocuklarını lise ya da üniversiteye nasıl hazırlayacakları konusunda endişelilerdi. Doğrusu özel ders alarak bu işi çözmeye çalışanların bütçesi de biraz olsun rahatlayacak.

Gerçi çocukları, 3 ders sınırı olan bu kurumların birinden çıkıp diğerine gidecek, belki biraz daha fazla para ödeyecek ama üstündeki en önemli yüklerinden sıyrılmış olan aileler, eski dershane, yeni özel öğretim kurslarının kapısını çalmaya başladı bile.

Gerçi bu kursların programı, nasıl ders işleyecekleri, ücretleri, kayıt takvimleri henüz belli değil. Bütün bunların netleşmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir yönerge yayınlaması gerekiyor. 
Velileri ilgilendiren bir yön de çocuklarının takip ediliyor olması. Yani Bakanlık e-okul üzerinden öğrencilerin performansını, kuruma gidip gitmediğini görebilecek. Eskiden hafta içi okula, hafta sonu dershaneye gidilirken, şimdi pazarları bu kurslar olmayacak.

Büyük ihtimalle Bakanlık çıkaracağı yönergede ücretlerle ilgili bir sınırlama da getirecek.

Biliyorum çocukları sınava giren aileler acele ediyor, ama siz yine de Bakanlığın yönergeyi çıkarmasını, ücretlerle ve çalışma sistemi ile ilgili düzenleme yapmasını bekleyin. Eski ve köklü kurumlar zaten sistemi iyi biliyor ve işleyişten haberdarlar; onlara söyleyeceğim çok şey yok. Ama yeni kurumlar için daha dikkatli olmanızda fayda var. 

Hürriyet

 

Anahtar Kelimeler:
özel öğretim kursları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim