Öğretmen Diyarı

OKULLARDA KIYAFET SERBESTLİĞİNİ DOĞRU BULMUYORUM !Vay be ! Durumu olanlar istediğini giyecek, durumu olmayan öğrenci yarın ne giysem diye düşünecek. Öğretmenlere kot pantolondan, ketene her şey yasak. Ama şikayet etmiyoruz, çünkü sonuçta eğitim kurumu.


Yani eğitim ile disiplinin olması gereken kurum. Ama zaten tüm okullarda rahat pantolon ve tişörtler giyebiliyordu öğrenciler. Ona rağmen bu değişimi anlayabilmiş değilim. Rengarenk pantolon, eşofman vs. kısacası istediği şeyleri giyince gezmeye gitmekten ne farkı kalacak?


Okulda daha bugün ''Babam maaşını alınca kıyafet almamız lazım, giyecek bir şeyimiz yok'' diyen öğrencilerle karşılaşan bir öğretmen olarak görüşlerimin sonuna kadar arkasındayım.


Öğrenciler şimdi serbest olursa yarın öbür gün iş görüşmesinde takım elbise giyince şikayet etmeyecekler mi sanki? Sadece birbirlerinin telefon modellerini araştıran öğrenciler için artık yapılması gereken bir şey daha var. 


-Bugün sınıftakiler ne giyip okula gelecekler acaba? 


5 buçuk yaşındaki çocukla üniversite öğrencini karşılaştırmamak gerekir. Forma ve önlük, eşitlik ve belli bir düzeni ifade eder. Öğrenciler ''Bende neden yok?'' diye isyan ettiği zaman o anne babanın psikolojisini düşünmek beni üzüyor. Askerlerin kıyafetleri aynıdır, tek tiptir. Bu açıdan bakarsanız daha iyi anlarsınız. Biraz olaya disiplin ve aile-çocuk psikolojisi açısından bakın lütfen. Aile için en üzücü durum, evladını mutlu edememektir.Böyle bir durumda öğrenciler şıklık yarışına girecek. Şuan zaten çocuklar rahat giyiniyordu.


Neyse...


Uzun lafın kısası bu durumu hiç hoş karşılamadım.


Dilek Özlem Kar


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol