Öğretmen Diyarı

Okullar öğrencileri hayata hazırlıyor mu?

Aslında genel anlama bakıldığında eğitimin amacı öğrencileri yaşam alanında yetiştirmek ve toplumsal hayata bakış açısını değiştirmek daha farklı pencerelerden bakmasını öğretmektir. Oysa ülkemizde eğitimin bu amacından oldukça uzaklaştırılmaktadır. Öğrenciler tıpkı bir yarış atı misali o sınavdan, bu sınava sürüklenip durmaktadır. Tamam, sınavları anladık fakat yapılan deneme tahtası gibi yönetmeliklerde işin cabası olmaktadır.

 

Okullarda nerdeyse tek tip öğrenci sistemi işlemektedir. Çoğu okulda bu şekilde bilinçsizce verilen eğitim sayesinde çocuklar tek tip robot şeklinde hayata çıkıyor. Hayal gücünü, düşünmesini, tartışmasını, araştırmasını destekleyen veya destekleyici hiçbir sistem yok. “Bak ben bunu yapıyorum aynısını da sen yapacaksın” gibi öğretmen hitaplarıyla geçen okul hayatı.

 

Okul yaşantısı genelde amacı sınavlara hazırlık yapma olarak görülmektedir. Öğrencilerde iş hayatınınsadece bu sınavlardan geçmekte olduğunu düşünerek hayattan kendini soyutlamaktadır. Hatta ailelerde buna destek verici hareketlerde ve davranışlarda bulunmaktadır. Özellikle aile içinde “Aman sen otur ben yaparım, sen dersini çalış ben hallederim” gibi yaşantılarla robotlaşmış sadece sınava adapte olan öğrenci tipleri yetiştiriyoruz. Daha sonra yemek yapamayan kız çocukları, odasını dahi toplamayı beceremeyen erkek çocukları olmaktadır. Kısacası bir başkasına muhtaç olan kişilik yapısı ortaya çıkıyor.

 

Okullar öğrencileri hayata hazırlamak adına farklı uygulamalarla keşfedip öğrencileri yönlendirmelidirler. Hem okul yönetimleri hem de öğretmen işbirliği ile öğrencileri hayat hazırlayacak planlar, etkinlikler uygulanmalıdır. Bu eğitimler öğrenciler tarafından da oldukça iyi karşılanacak en azından az da olsa ders dışı etkinliklerle rahatlayacaklar hem de hayata hazırlanmış olacaklar.

www.memurlar7.net Özel Haber


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol