Öğretmen Diyarı

Öğretmenlik mesleği ayaklar altında!..

Kutsal bir mesleğin hezimet içine düşmesi bir ufkun kaybının ta kendisidir. Öğretmenlik mesleğine bakışın bile değiştiği bir ortamda eğitimden bahsetmenin ne kadar doğru olduğu tartışma konusudur.

Kutsi vazifeyi yapamamanın vermiş olduğu çöküntü, birçok idealist öğretmeni hayal kırıklığına uğratmış durumda. Hangi öğretmenle konuşursam konuşayım hepsinin söylediği ortak bir şey var; o da şu: "öğretmenlik ayaklar altında"...


Evet, öğretmenlik ayaklar altında maalesef!..


Öğretmen hakarete maruz kalıyor, dışlanıyor ve hatta dayak yiyor maalesef! Öğretmenin elindeki tüm yetkiler öğrencilere devredilmiş durumda. Özellikle ilkokul ve ortaokulda kalma sistemi diye bir şey olmadığından, herkes istediği gibi davranma cesaretini gösterebiliyor...

"Beni bırakamazsın, sen kim oluyorsun ki beni azarlıyorsun" gibi söylemlerin okullarda yükseldiği de bir gerçek.


Yetki tümüyle öğrenciye devredilmiş durumda. Öğrenci 8 zayıf getiriyor ama sınıfta kalmıyor. Disiplin suçu işliyor ama okuldan atılmıyor. Öğrenci her türlü olumsuz harekette bulunuyor ama öğretmen ve idareci hiçbir şey yapamıyor. Çünkü yönetmelik buna müsade etmiyor!..


Böyle bir ortamda eğitimden bahsedebilir miyiz? Öğrenci kalitesinden bahsedebilir miyiz? Neden eğitimde gerideyiz türünden bir soruyu sorma hakkına sahip miyiz?..


Varın bunlara da siz cevap verin...


Lise çağına gelmiş ama okuma yazması olmayacak derecede kötü olan öğrencilerin varlığı, eğitimdeki kalitenin ne denli kötü olduğunun açık göstergesidir.


YGS sınavında 8 bin öğrencinin "0" çekmesi de bunu ispatlar nitelikte...


Türkiye bunu haketmiyor!

Eğitimli insan sayısını artırayım derken, eğitimin kalitesini düşürmenin bir manası yoktur, olmaması gerekirde.


Zorunlu eğitimin "zorlayarak geçirme sistemi" algılamasından ivedi bir şekilde kurtulması gerekir.


Vesselam

Hamza KILIÇASLAN

hamzakilicaslan@hotmail.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol