Öğretmen Diyarı

Öğretmen adayları sigara içmiyor!

Yapılan bir araştırmada, öğretmen adaylarının yüzde 80'nin sigara kullanmadığı belirlendi.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Bıkmaz, çocukluk ve gençlik dönemlerinde çocuklar için en etkili rol modeller arasında eğitimcilerin de yer aldığını belirtti.

Bu nedenle öğretmenlerin sigara kullanmamasının gelecekte sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Bıkmaz, AÜ Onkoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Sigara Savaş Grubu ve Eğitim Bilimleri Fakültesi akademisyenleri tarafından "sigara ve eğitimci" ilişkisini ortaya koyan araştırma yapıldığını belirtti.

Bıkmaz, Eğitim Bilimleri Fakültesindeki bin 171 öğretmen adayının katıldığını araştırmada, öğretmen adaylarının yüzde 83'ü sigara kullanmadığının belirlendiğini söyledi.

Erkek öğrencilerin kızlara göre daha fazla sigara kullandığını anlatan Bıkmaz, sigaraya başlanmamasında "ailenin sigaraya karşı tutumu"nu en önemli etken olarak belirlediklerini, diğer etkenler arasında "örgün eğitimde alınan bilgiler" ve "kendisinin ya da yakınlarının sağlık sorunlarının olması" ilk sıralarda yer aldı.

SİGARAYA BAŞLAMA YAŞI

Araştırmada, sigara içtiğini belirten öğretmen adaylarının yüzde 61'inin 15-18 yaş arasında bu alışkanlığı kazandığı saptanırken, öğrencilerin yüzde 21'i 19 yaş sonrası, yüzde 18'i de 14 yaş altında sigara içmeye başladığı da belirlendi.

Sigara kullanan öğrencilerin yüzde 34'ü "arkadaşlarının sigara içmesi", yüzde 25'i "merak", yüzde 24 de "stres"i tiryakiliklerinin neden olarak gösterdi.

AA

haberturk.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim